Част от петролните компании, срещу които бе образувано производство заради съмнение за картел при горивата, са признали, че са се провинили. Това стана ясно от думите на шефа на Комисията за защита на конкуренцията Петко Николов. През пролетта на т.г. антимонополната комисия обяви, че има доказателства за договаряне на цените между "ЛУКойл България", ОМВ, "Нафтекс Петрол" и "Ромпетрол". Фирмите са обжалвали, но част от тях са поискали да подобрят работата си и да отстранят проблемите. "Някои от компаниите са направили предложения за промяна в начина им на работа", заяви Николов. Идеята била по този начин те да се разминат с глобите в замяна на "добро поведение". От комисията обаче отказаха да дадат подробности за това кои са компаниите, поискали споразумение, както и дали КЗК ще приеме офертата.
Санкциите за доказан картел или забранени споразумения са в размер на 10% от оборота на последната финансова година на уличеното дружество. Толкова е и глобата за монопол на пазара, но голяма част от наложените санкции се обжалват и намаляват в пъти. "Мисля, че след като съдът започна да намалява глобите ни до 50% заради икономическата криза, и ние трябва да започнем налагане на по-малки санкции", твърди Николов, цитиран от в. "Труд".
КЗК е поискала и становище по казуса от главна дирекция "Конкуренция" на ЕК, на която е изпратила писмо с подробности около съмненията за картел между четири компании, търгуващи с горива. Въпреки че кореспонденцията с Брюксел е стандартна процедура, не е изключено ЕК да се произнесе с решение, различно от българското, и това допълнително да забави процедурата. Самият Николов също не се ангажира със срок, в който комисията ще вземе решение по казуса.
Успоредно с това се движи и производството за пазара на самолетно гориво, което бе образувано през август м.г. заради съмнения за злоупотреба с господстващо положение от страна на "ЛУКойл Нефтохим Бургас" и "ЛУКойл авиейшън". Сигналът в КЗК бе подаден от бившия икономически министър Трайчо Трайков в разгара на скандала за отнетия лиценз на бургаската рафинерия.
ОТЧЕТ
Почти 1500 производства е образувала КЗК през м.г., като съмненията са били свързани с евентуални нарушения на Закона за обществените поръчки и този на конкуренцията. Обявени са били 1250 решения, а общият размер на наложените глоби надхвърля 6.3 млн. лв., показва докладът на комисарите за 2011 г. Не е ясно обаче колко от тези санкции реално са събрани.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай