Конфедерацията на независимите синдикати в България започва национална протестна кампания "Да защитим доходите от инфлацията и работните места в кризата!".

   Началото на поредица от акции, които ще се проведат в продължение на месец в отделните региони, предприятия и институции в страната, бе дадено в Триъгълника на властта. Акцията започна с празен хладилник пред МС.

В редица сфери ръстът на доходите не е на нужното ниво, според Пламен Димитров. Заедно с Бюджет 2023 политиците трябва да актуализират Бюджет 2022, настоя той. 142 милиона лева трябват за компенсации заради инфлацията, по думите му. В частния сектор КНСБ също иска ръст на доходите. 1,6 милиарда лева трябват за ръст на доходите за догодина. В края на 4-годишен мандат трябва да се повиши БВП, според синдикатите. Димитров иска ежегоден ръст на доходите. 2026 година 2800 лева трябва да е средната работна заплата. Целта е да кажем на политиците, че за 4 години може да няма работещи бедни, обясни Пламен Димитров. Искаме ежегоден ръст на пенсиите поне с 12%, заяви още той. Само така, по думите му, хората ще остават в България.

   Синдикатите настояват и за необлагаем минимум. Също така те настояват държавата да се върне в класната стая и да приоритизира образованието. В момента енергетиката ни плаща компенсациите за тока и бизнеса, смятат от КНСБ и затова искат яснота за развитието на енергетиката ни.

    КНСБ иска целеви политики, изтъкна Ася Гонева. КНСБ се бори за това да растат пенсиите, подчерта тя. 1068 лева трябва да е средногодишното ниво на пенсията през 2026. Гонева иска увеличение и на дневното обезщетение за безработица.

   С половин милиард лева годишно трябва да растат средствата за здраве. Болниците да не са търговски дружества, искат от КНСБ. Освен това у нас се работи най-много за най-малко пари. Повече така не може, категорични са синдикатите.

   Няма да се уморим да настояваме нашите управляващи да защитават българския интерес в Брюксел, закани се отново Пламен Димитров. Без въглища все още не може, оказа се, че руският газ е по-опасен от въглищата, допълни той, визирайки Зелената сделка на ЕС.

   Иначе синдикатите са за бързо членство на страната ни в Еврозоната.

   Политиците трябва да чуят какво българите от тях, според КНСБ. Димитров вижда много клишета в програмите на партиите. КНСБ ще се срещне с всички партии с шанс да влязат в парламента. Пред бъдещите депутати синдикатите ще искат да се разшири обхватът на енергийно бедните. Ново тристранно споразумение с работодателите планират от КНСБ.

   Националната протестна кампания ще включва поредица от действия, които целят да се чуе гласът на хората на труда  в условията на растящи цени, топящи се заплати и несигурни работни места. Основните искания на КНСБ са свързани с повишаване на доходите и предприемане на ефективни мерки за овладяване на инфлацията и излизане от икономическата криза. За целта синдикатът настоява и за действия за насърчаване на колективното трудово договаряне на всички нива, гарантиране на сигурност за работещите от последиците на Зелената сделка.

   Другото основно искане на КНСБ е свързано с промени в регламентацията на сумираното изчисляване на работното време (СИРВ), за което вече над 100 000 души чрез подписка изразиха своето недоволство от настоящите текстове в Кодекса на труда.

За КНСБ всеки участник в предстоящите парламентарни избори трябва да знае, че на първо място е грижата за хората, изправени пред невиждана през последните десетилетия криза.

   КНСБ излиза и с визия за социално-икономическото развитие на България през следващите 4 години. Изготвеният от КНСБ меморандум с конкретните необходими политики във всяка една обществена сфера ще е в центъра и на предстоящите традиционни разговори на синдиката с кандидат-депутати от основните политически сили.