На 14 и 15 юни 2012 г. Русенският университет „Ангел Кънчев” организира Научно-технически семинар „Възобновяеми енергийни източници в трансграничния регион Румъния-България” в конферентна зала № 1 на хотел „Рига”, Русе, по проект RES-OP-DEV, №.2(3.I)-3.2-4, MIS-ETC CODE 222 “Румънскo - българско съвместно сътрудничество за дългосрочно и устойчиво развитие на младите човешки ресурси в областта на технологии за възобновяема енергия, с цел преодоляване на социално-културната бариера и откриване на общи възможности за намирането на работа в трансграничната зона”, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие от програмата за „Трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007 – 2013”.
Пленарният доклад на проф. д-р Никола Михайлов „Възобновяемите енергийни източници и технологии в трансграничния регион Румъния – България: образователни, социални и технологични аспекти” ще постави началото на научно-техническия форум, организиран съвместно от Русенския университет и Общинска енергийна агенция–Русе, водещия партньор от Румъния Национален институт за научни изследвания и развитие по електротехника – Букурещ и Военноморска академия “Mircea cel Batran” - Констанца, в рамките на проект RES-OP-DEV.
Експертите по проекта, лектори от водещи организации, университети и институти, заедно с участниците в семинара ще анализират сектора за възобновяеми енергийни източници като представят съществуващите технологии при получаване на енергия от вятъра, фотоволтаичните и горивните клетки, биомасата и биогоривата, комбинираното производство и енергийната ефективност, както и резултатите от проведените обучения в областта на неконвенционалната енергия.
Социалните аспекти при използването на възобновяеми енергийни източници и ролята на младите хора в областта на възобновяемата енергия заемат централна част от тематиката на семинара. Ще се акцентира върху пазарните и социалните механизми, стимулиращи производството на зелена електроенергия, върху правните аспекти на обучението в енергийна ефективност и състоянието на паричните потоци при използване на ветрени генератори за енергоосигуряване.
В рамките на семинара ще бъдат представени възможностите на Русенския университет за обучение в областта на възобновяемите енергийни източници и технологии, възможността за трансграничното сътрудничество между университети, изследователски центрове и фирми за осигуряване на квалифицирани и обучени млади специалисти. Системата за оценяване и проверка на професионалните умения на електроинженерните кадри, както и възможностите за прилагане на опита на европейските държави при производството на биогаз в България, са сред водещите теми на семинара.
Научно-техническият семинар е съпътстван от изложби на водещи организации и фирми в областта на възобновяемата енергия. Българската ветроенергийна асоциация представя модерната ветроенергийна индустрия, нейното наследство от миналото, вятърните паркове в България и чужбина, и възможностите, които вятърната енергия предлага за бъдещето, а фирмите „ЕЛСИ ООД” и „МАСТЕР ООД” – действащи системи за контрол и управление на инсталации, свързани с производството и използването на зелена енергия.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай