Износът на България отчита минимален ръст от 2.5% на годишна база. Причината е по-слабото представянена експорта за трети страни (извън Европейския съюз - бел.ред.), за които са изнесени 5% по-малко стоки спрямо година по-рано. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) към края на април.
Най-голяма тежест за този резултат има спадът в износа за Турция, която е сред топ пет на търговските партньори на България. По данните на статистиката той е намалял със 17%. По-слабо представяне има и износът за Сърбия, за сметка на Китай и Русия.
В същото време обаче износът за ЕС се представя по-добре - според данните на НСИ той расте със 7.8 % на годишна база според данните.
За първите четири месеца на тази година обаче износът продължава да се свива, макар и с минималните 1.7%. Това се дължи най-вече на изключително слабите първи два месеци на годината - януари и февруари.
Вносът расте по-бързо
За сметка на това продължава да расте темпото, с което се увеличава вносът на България, което за пореден път показва, че потреблението в страната е започнало да се събужда. Наскоро и от Националната агенция за приходите отчетоха извънредно съживяване на оборотите през март, макар тогава повечето експерти да заявиха, че биха изчакали данните за април, преди да дадат категоричен отговор какво се случва с потреблението в страната.
През април НСИ отчита ръст на вноса с 11 % на годишна база, като само от трети страни се увеличава с цели 22%. За първите четири месеца пък изменението вече е 9.8% спрямо същия период на предходната година.
При вноса от трети страни най-голям ръст е отчетен в сектор "Машини, оборудване и превозни средства", докато най-голям спад - в сектор "Храни и живи животни", поясняват от НСИ.
Така общото търговско салдо за периода януари-април вече е отрицателно с 2.4 млрд.лв., което е три пъти над нивото отпреди година.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай