Речната част на Изпълнителна агенция „Морска администрация” да се премести в Русе, а морската- във Варна или в Бургас, Такова е становището на „Дунавска камара”, изпратено до всички заинтересовани и компетентни институции, включително и до министър- председателя.
Подобно разделение се предлага и по отношение на Пристанищна инфраструктура- да бъде разделена на речна и на морска.
Основание за такова предложение ни дават някои съществени различия в спецификата на морския и речния транспорт.Устройството и експлоатацията на корабите и пристанищата по море са доста по-различна от тези на река.Това предпоставя и квалификацията на специалистите за море и река да е различна.Няма спор, че морските специалисти са във Варна и Бургас, като в същото време в тези два града няма речни специалисти.Обратно, речните специалисти са в Русе, като в същото време в този град почти няма морски специалисти.Предишната многогодишна практика е показала, че намесата на морски специалисти в работата на река и на речни специалисти в работата на море не е водила до добри резултати. Считаме, че компетентността трябва да бъде решаващ критерий при вземането на управленски решения.
Реално Речна и Морска администрация ги свързва единствено думата „вода”, заяви пред Акцент.БГ един от големите представители на морското корабоплаване Пламен Проданов вчера. Определено плаването по Дунава и това по море се различават съществено. То касае както компетентността на лицата, които организират и осъществяват тази дейност, така и товарите.
Подобно разделение има в държави като Германия и Холандия.
Морските и речни обединения и структури очакват с интерес реакцията на институциите, като децентрализацията се очаква да съкрати сроковете и подобри решаването на всички съществуващи към момента проблеми.
Ето и основните акценти в изразеното становище на Българска Дунавската камара
ДО
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ
МИНИСТЪР- ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н ИВАН ВЪЛКОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ТРАНСПОРТНАТА КОМИСИЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н СИМЕОН ДЯНКОВ
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР- ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ
Г-Н ИВАЙЛО МОСКОВСКИ
МИНИСТЪР НА ТРАНСПОРТА, ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ
И СЪОБЩЕНИЯТА
Г-Н СТЕФКО БУРДЖИЕВ ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ НА РУСЕНСКА ОБЛАСТ
Г-Н ПЛАМЕН СТОИЛОВ - КМЕТ НА ГРАД РУСЕ
ОТНОСНО : Становище за децентрализация.
Уважаеми господа,
Сдружение с нестопанска цел „БЪЛГАРСКА ДУНАВСКА КАМАРА”- Русе посрещна с голям интерес съобщенията в медиите за предвидената децентрализация и по-специално – преместването на седалищата на ИА „Морска администрация” и ДП „Пристанищна инфраструктура” от София във Варна/Бургас/Русе.
Като заинтересована и компетентна браншова организация, Сдружение с нестопанска цел „БЪЛГАРСКА ДУНАВСКА КАМАРА”- Русе изразява становище, че горното трябва да стане по следния начин:
1.Седалището на морската част на ИА „Морска администрация” се премества във Варна или Бургас.
2.Седалището на речната част на ИА „Морска администрация” се премества в Русе и се преименува в ИА „Речна администрация”.Тази администрация трябва да концентрира в себе си всички дейности по контрола на корабоплаването по вътрешните водни пътища /българската част/ и българските речни пристанища.
3.Седалището на морската част на ДП „Пристанищна инфраструктура” се премества във Варна или Бургас и се преименува на ДП „Морска пристанищна инфраструктура”.
4.Седалището на речната част на ДП „Пристанищна инфраструктура” се премества в Русе и се преименува на ДП „Речна пристанищна инфраструктура”.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай