Петък, 22 Ноември 2024

Нарушения и пропуски в работата на общинската администрация 2013-2020 г.

Нарушения и пропуски в работата на общинската администрация 2013-2020 г.
Публикация   29 Юли, 2022   /     akcent.bg   /     406

   Работата на администрацията чрез преглед на одитните доклади на Сметната палата. Едно от изданята се фокусира върху докладите за общините. То е публикувано през 2016 г. и обхваща 86 одита на общо 83 общини.

   Настоящото изследване разглежда всички публикувани общински одитни доклади на Сметната палата след 2016 г. - общо 102 доклада, които проверяват работата на местната администрация в периода 2013-2020 г. Прегледът и анализът на докладите позволява извеждане на сериозни нарушения и пропуски в дейностите на общинската администрация. Те са групирани в 3 категории, като всяка от тях включва различни видове нарушения.

    Най-често идентифицираните нарушения са в областта на възлагането на обществените поръчки, като почти три четвърти от общините (76 на брой) допускат някакви пропуски в тази дейност. Немалка част от общините имат проблеми при събирането на местните данъци и такси (60%, или 61 на брой) и при отдаването на общинските имоти под наем (56%, или 57 на брой).

   Общата картина показва, че нарушенията и пропуските на местната администрация се разпростират във всички дейности, с които тя е натоварена. Докладите откриват множество случаи на неспазване на законите, недобро финансово управление, редица нарушения при обществените поръчки и лошо стопанисване на имуществото. Понякога невъзможността на администрация да изпълнява максимално ефективно дадена дейност e  резултат от липса на капацитет и финанси, недостатъчно стимули или пък недобро планиране. В други случаи обаче информацията в докладите поражда сериозни съмнения за умишлени нарушения и корупционни практики.

      Примери за нарушения при управлението на общинската собственост

                  Нарушения при отдаването на имоти под наем

Общините нерядко влизат в ролята на наемодатели при управлението на собствеността си. При отдаването на имоти под наем се наблюдават разнообразни нарушения. Сключват се например  наемни договори без разрешението на общинския съвет (Омуртаг, Крумовград, Мирково), в  комисиите за търг за отдаване под наем не са включени представители от кметството, на чиято
територия се намира имотът (Якимово, Берковица), преди търгове и договори за наем не е извършен контрол за законосъобразност (Провадия, Казанлък), определените наемни цени са
занижени (Първомай, Средец).

                         Несъбиране на наеми
Общините често са неефективни в събирането на задължения по наем, което води до много просрочени плащания, ощетяващи общинския бюджет в дългосрочен план. Случва се и да не бъдат начислявани лихви за неплатени наеми, въпреки основанията за това. Примери за
общини, които неефективно събират приходи от наеми, са Бяла (Русенска област), Златарица, Добрич, Карнобат, Сопот, Сливо поле и др. Понякога сумите са много големи – например в община Опан просрочените наеми и неустойки възлизат на 146 343,07 лв.

                 Нарушения при продажбата на имоти
При разпоредителните сделки с имоти също се наблюдават различни примери за нарушения: в община Севлиево заповедите на кмета поставят дискриминационни условия към желаещите да закупят общински имоти; в Казанлък не е извършен контрол за законосъобразност преди продажбата на имот; в Монтана не са съставяни приемно-предавателни протоколи след сключването на договорите; в Бойчиново представители на кметството, на чиято територия се намира имотът за продан, не са включени в комисията за търга; незаконосъобразно изплащане на режийни разноски от страна на купувачите се наблюдава в общини като Куклен, Сопот, Благоевград и Смядово; продавани са имоти на база неточна или неналична пазарна оценка в общини като Раковски и Априлци.

                  Незастраховане на имоти
Според Закона за общинската собственост, общините имат задължение да застраховат собствеността си. В някои общини това не се случва, поради липса на финансов ресурс, какъвто е примерът на община Бяла (област Варна). В други случаи проблемът възниква, тъй като имотът е отдаден под наем, поради което отговорността за застраховане трябва да бъде у наемателя, но това задължение не присъства в договорите за наем, какъвто е случаят в Котел. Котел е и пример за много голям дял на незастрахованите общински имоти – 84%. Понякога имотите не биват застраховани срещу конкретни рискове като „земетресение“ или „природно бедствие“ като например в община Априлци. Има и общини като Опан, които не определят имотите, които подлежат на застраховане.

                    Нарушения при стопанисването на имоти
Много общини не съумяват да изготвят стратегии за управлението на имотите си – Якимово, Първомай, Берковица и Балчик са няколко примера. Често не се и правят отчети за състоянието на собствеността, което е предпоставка за непрозрачност при стопанисването ѝ. Тук примери са общините Полски Тръмбеш, Никола Козлево и Якимово


 


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още