Събота, 23 Ноември 2024

„Булгаргаз“ предлага 54% поскъпване на природния газ

„Булгаргаз“ предлага 54% поскъпване на природния газ
Публикация   27 Юли, 2022   /     akcent.bg   /     479

Общественият доставчик в момента осигурява необходимата суровина месец за месец

   „Булгаргаз“ предлага на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да утвърди цена на природния газ за месец август с 54% по-висока от тази за юли. От подаденото заявление се вижда, че общественият доставчик предлага един мегаватчас без цена за достъп, пренос, акциз и ДДС да струва за бизнеса 286 лв.

    За юли енергийният регулатор утвърди цена от 186.18 лв./MWh, което пък бе увеличение с 32% спрямо предходния месец.

   Шокиращото увеличение за август идва на фона на липсата на дългосрочни договори за доставка на газ за България, въпреки обещанията на премиера в оставка Кирил Петков и началникa на кабинета му Лена Бориславова. Те не само обещаваха диверсификация, но и 4 пъти по-ниска цена спрямо тази на „Газпром“.

   Преди два дни „Булгаргаз“ публикува необходимите на България количества газ до края на година. От справката се вижда, че общественият доставчик осигурява суровина месец за месец, което вероятно е причината тя да е толкова скъпа. Вижда се, че газът засега е осигурен само до октомври. Липсват количества за най-студените зимни месеци, когато използването на суровината се увеличава с близо 70% заради топлофикациите.

   Освен липсата на газ и рекордната му цена, в момента има проблем и с енергийния регулатор, който има ангажимент да одобрява цените. В момента той реално не работи, тъй като заради законодателни неуредици, причинени от отиващите си управляващи, Конституционният съд постанови, че реално Станислав Тодоров никога не е бил избиран. И в момента няма кой да насрочи заседания.

   Заради невъзможността да се състави правителство в рамките на 47-ото Народно събрание няма как да бъде избран друг председател. Сегашните управляващи пък отказват да върнат на поста предишния председател на КЕВР Иван Иванов, тъй като се опасяват. И така може да се стигне до вариант, при който регулаторът ще има председател чак наесен, а дотогава бизнесът няма да знае на какви цени купува суровината си.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още