Местната власт се оплака на канадския посланик за това, че вече канадската фирма Линамар /поне по документи/, замърсявала въздуха на русенци...
Браво! Но някак си неестествено звучи това вече близо 10 години оплакване на различни общински и неправителствени организации и лица, след като ролята на посланика на всяка една държава е да защитава интереса на своите инвестиции, а не да решава проблемите ...
Още повече, че проблемът с мръсния въздух с Линамар /Монтюпе/ стана от преди доста време ясно, се крие в издадените строителни разрешения от местната власт и комплексни разрешители от екоминистерството.
Кой и защо е позволил в по-малко халета да бъдат поставени повече от заложените по проект карусели /леярни/, странно, никой не пита. Че мирише на корупция на всички нива на управление, е повече от ясно. Че когато директори на РИОСВ- Русе Дауд Ибрям и Лилия Атанасова бяха отстранени именно заради опитите им да установят документално, че Монтюпе замърсява въздуха на русенци.
Да не говорим, че докато те налагаха глоби на компанията- замърсител- то други русенци, сега драпащи по всякакъв начин към всякакъв вид власт, защитаваха Монтюпе в съда заради единствено лични интереси.
Да не говорим, че местната власт се радваше на всеки лев, с който Монтюпе си откупваше своеволията, подкрепяйки различни общински инициатива.
Актуална тема за Русе- въздухът.
Октомври 2015 г. - текст в Акцент. БГ. Тема, която на фона на скандала Фолксваген изглежда като Торнадо, …. Но за нормалните държави и нормалните управници. Главата на изп. директор на концерна падна автоматично /или по-скоро той си я махна/. А в Русе, в Русе, местната власт категорично заяви, че за въздуха на русенци не и е вменен ангажимент…
А дали ако отнякъде някой може да вземе европари и там нещо да се прави за въздуха, Общината щеше да пропусне да се курдиса и на тази ясла.
Единственият човек, който реално се противи на незаконното откъм еконорми производство на „Монтюпе”, бе отстранен /дали с или не намесата на френския посланик, екоминъстърът само може да каже./. И сега, вече трудно може да се каже дали човек трябва да се радва или да страда, като идват избори, но се случи чудото…
Появи се политическа воля у управляващите и за да спасят собствените си задници, гръмко затвориха една от четирите ЛЕЯРНИ на Монтюпе /от общо 8/.
И това пък става възможно след един т.н. Граждански протест, организатор на който се оказа кандидат за общински съветник от една партия, която демонстрира определено странна дейност.
Не зная кое ни е европейското, но манталитетът ни определено е робски. Затова няма да е зле и на всички местни и държавни управници в Русе да се закупи и подари „Криворазбраната цивилизация” на Войников. Пък за „Бай Ганьо прави избори” да не говорим /сценарият като че ли за Алеко е дежавю.../
А избирателите да си припомнят, че и преди повече от 100 години, и сега, дупедавци за управници не трябва да избират.
Инвecтиpaнитe пpeз пocлeднитe тpи гoдини 15 млpд. eвpo в бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa ca мнoгo пoвeчe oт вcичĸи чyждecтpaнни ĸaпитaли пpeз пocлeднитe 15 гoдини, ĸaзa пpи oтĸpивaнeтo нa зaвoдa зa aвтoмoбилни чacти нa Моntuреt в Pyce миниcтъp-пpeдceдaтeлят Cepгeй Cтaнишeв. Годината е 2008-ма.
Инвecтициятa в нaй-cъвpeмeнния зaвoд нa Моntuреt щe пpoдължи и в бъдeщe, зaщoтo зaвoдът щe ce paзшиpявa, a зacлyгa зa тoвa имa и бългapcĸoтo пpaвитeлcтвo, ĸoeтo гapaнтиpa изгpaждaнeтo нa тexничecĸaтa инфpacтpyĸтypa, ĸaзa пpeмиepът Cepгeй Cтaнишeв.
21 септември 2013 година: „Радостно е, че групата Монтюпе вече 7 години развива високотехнологично производство на територията на България”, визкликва при откриването на новия цех на завода министърът на икономиката Драгомир Стойнев.
Над Монтюпе има разпънат чадър на държавно равнище. Това заявява Мирослав Манев, участник в протест пред Община Русе три години по-късно.
Русе има право да диша! Това скандираха сравнително малкото се събрали русенци пред Общината с искане да знаят какви химически елементи има във въздуха месец по-късно.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай