Петък, 10 Януари 2025

България е сред трите в ЕС с най-нисък дълг от брутния вътрешен продукт

България е сред трите в ЕС с най-нисък дълг от брутния вътрешен продукт
Публикация   22 Юли, 2022   /     akcent.bg   /     453

   Расте или се топи държавният дълг е тема, която особено през последната година се е превърнала в политическа бухалка. Управляващите я ползват, за да уверят, че в резултат на работата им делът на дълга от брутния вътрешен продукт спада, а опозицията да твърди тъкмо обратното.

   В България въпросът се актуализира през юни, когато течаха дебатите по актуализацията на бюджета, която за изненада на всички предвиждаше покачване тавана на дълга от 7.3 млрд. лв. на 10.3 млрд. лв. Целта на управляващите е да изляват в подходящ момент на международния пазар, където да наберат пари, с които догодина България да плати падежиращите й стари дългове.

   Последните данни на Евростат са за първото тримесечие на годината. От тях се вижда, че този дял за ЕС спада от 88.1% през първото тримесечие на 2021 година до 87.8% в края на първото тримесечие през 2022 г.

   Статистическата служба отбелязва, че лекият спад в това съотношение както в страните в ЕС, така и в еврозоната се дължи на това, че ръстът на икономиките превишава този на държавния дълг в абсолютно изражение.

   Най-голям дял от икономиката има държавният дълг на Гърция (189.3%), Италия (152.6%), Португалия (127.0%), Испания (117.7%), Франция (114.4%), Белгия (107.9%) и Кипър (104.9%)..

  Същевременно най-ниските нива на дълг като дял от БВП се виждат в Естония(17.6%), Люксембург (22.3%) и България (22.9%).

   България е и сред страните, чиито държавен дълг се свива спрямо последното тримесечие на предходната година - с 2.2 процентни пункта. Това се случва още в Гърция и Литва с по 4 пункта, в Дания - с 3.7 пункта, в Ирландия - също с 2.2 пункта, а в Хърватия - с 5.5 процентни пункта.

   На годишна база обаче България е сред страните, чиито дълг спрямо БВП се свива с най-малко - с 1.8 процентни пункта. По-голямо намаление се наблюдава в страните и с най-голямо съотношение дълг-БВП.

   Дълговете на няколко страни в това време са нараснали като дял от икономиките им. Това е налице във Франция - с 1.9 процентни пункта, в Италия - с 1.8 пункта, в Кипър - с 1.3 пункта, в Малта - с 1.2 пункта, в Австрия - с 1.1 пункта и др.

 


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha