Големите индустриални потребители да плащат по-ниска надбавка за зелена и кафява енергия (високоефективното комбинирано производство) от тази, която беше предложена от ДКЕВР и трябва да влезе в сила от началото на юли. Това са поискали от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), стана ясно на конференцията "Ден на българската енергетика", организиран от Института за енергиен мениджмънт с подкрепата на "Капитал". Идеята на федерацията вече е обсъдена с министерството на икономиката и енергетиката, а в момента енергийният регулатор пресмята дали това е допустимо, коментира председателят на БФИЕК Константин Стаменов.
Причината за това искане е значителното увеличение на надбавката за зелена и кафява енергия. Според разчетите на ДКЕВР надбавката за зелена енергия, която се плаща заедно с цената на пренос и рефлектира върху всички потребители, ще струва 8.65 лв. за мегаватчас от юли при 3.72 лв. в момента, което прави увеличение от над 100%.
Значително увеличение се предвижда и в цената за кафява енергия, която в момента е 1.46 лв. за мегаватчас, а от 1 юли ще бъде увеличена до 3.93 лв. За пръв път към цената за пренос се включва и така наречената надбавка за невъзстановяеми разходи от 2.94 лв. за мегаватчас, която ще покрие по-високата цена на електроенергията на новата централа "АЕS Марица-изток 1". Индустрията обаче няма да иска нейното отпадане, тъй като това може да бъде счетено за държавна помощ, обясниха от БФИЕК. Въпреки това оттам не са съгласни тази надбавка да натежава в цената за пренос. Според изчисленията на индустрията от 2008 г. до сега обаче размерът на всички добавки се е увеличил с 228%.
Милиони срещу стотинки
Това увеличение на надбавките ще струва на индустрията милиони, тъй като нашето потребление е много по-високо от това на бита, коментира Георги Николов, главен секретар на "Аурубис България", която е най-голямото металургично предприятие в страната. По думите му размерът на тези добавки започва да расте в пропорции, които правят българските предприятия напълно неконкурентоспособни на външните пазари. "Ние не можем да калкулираме по-високите разходи за зелена и кафява енергия в крайната си цена, тъй като тя се определя на борсов принцип", допълни Николов.
По думите му най-засегнатите сектори в България са дървопреработващата, химическата, черната и цветната металургия, циментовата и хранително-вкусовата промишленост, които генерират над една трета от износа на страната и осигуряват над 500 хил. работни места. По време на вчерашната конференция Николов представи изчисления, според които, ако надбавките за тежката индустрия бъдат редуцирани за сметка на битовите потребители, това ще има незначителен ефект върху разходите на домакинствата. Така в най-песимистичния сценарий, в който в България се инсталират само фотоволтаични мощности, чиято енергия е най-скъпа, сметката на всяко домакинство ще се увеличи с 0.47 лв. на месец. Според информация на "Капитал Daily" тези изчисления са били потвърдени и от експертите на енергийния регулатор.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай