Понеделник, 23 Декември 2024

Ученици от 3. и 4. клас демонстрираха препускащи, пеещи и танцуващи роботи

Ученици от 3. и 4. клас демонстрираха препускащи, пеещи и танцуващи роботи
Публикация   11 Юни, 2022   /     akcent.bg   /     492

   Първото общинско състезание по роботика за деца от 3. и 4. клас в Русе събра във втори корпус на Русенския университет „Ангел Кънчев“ 45 възпитаници на 8 учебни заведения и Центъра за подкрепа за личностно развитие – Център за ученическо техническо и научно творчество (ЦПЛР-ЦУТНТ – Русе). Те бяха разделени в 16 отбора и представляваха своите училища - ОУ "Олимпи Панов", ОУ "Тома Кърджиев", СУ „Възраждане“, ОУ "Никола Обретенов", ОУ "Ангел Кънчев", ОУ "Братя Миладинови", ОУ "Любен Каравелов", ОУ "Васил Априлов", СУ "Васил Левски“.

    Началото на събитието бе дадено в 9 ч. от проф. дн Михаил Илиев - дългогодишен преподавател в университета и понастоящем депутат в 47-то Народно събрание, доц. Десислава Атанасова, зам.-ректор по интернационализация и комуникационна политика на РУ, Велислав Йончев, директор на ЦПЛР-ЦУТНТ – Русе и директорът на дирекция „Хуманитарни дейности“ към Община Русе Катя Петрова.

   По време на състезанието, отборите се съревноваваха в три категории – „Светлинна щафета“, „Следене на линия“ и „Роботанци“.

   Награди на победителите и на всички участници в надпреварата връчиха заместник-кметът на община Русе Димитър Недев и Велислав Йончев. В състезанието бяха определени шест призови отбора, но печеливши в това събитие бяха както децата, така и техните преподаватели, родители, всички гости и зрители.

   Първото общинско състезание по роботика е продължение на проведените от университета и ЦПЛР–ЦУТНТ-Русе образователни STEM курсове по роботика с микрокомпютрите micro:bit и роботизираните платформи micro:maqueen. Съдържанието на курсовете бе специално разработено от преподаватели от катедра „Телекомуникации“ на Русенски университет „Ангел Кънчев“ и е съобразено със знанията и възможностите на учениците от 3-ти и 4-ти клас.

   Събитието се организира по инициатива на Община Русе и се реализира съвместно от преподаватели и служители на русенската Алма Матер и на ЦПЛР–ЦУТНТ-Русе. Генерални спонсори на събитието са Русенски университет „Ангел Кънчев“ и фирма Вистеон Електроникс България ЕООД – дългогодишен партньор на университета.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha