Неделя, 10 Ноември 2024

Почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена

Почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена

     Имен ден празнуват Константин, Елена, Костадин, Костадинка.

На 21-ви май Българската православна църква чества Светите равноапостоли Константин и Елена. В народната традиция това е денят на игрите по огън (нестинарството). Църковният празник е в памет на император Константин и неговата майка Елена. През 313 година Константин въвежда християнството като официална религия във Византия. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Иисус. Тези паметни събития се смятат за най-важните в историята на християнската църква и затова императорът и майка му са канонизирани за светци.

Нестинарски игри за Свети Константин и Елена в  село Българи
Нестинарски игри за Свети Константин и Елена в село Българи

    Сред народните песни, посветени на Константин и Елена, особено интересни са образците от нестинарските села в Странджанско, които разказват истории, свързани със старинния обичай. Като „Тръгнали са свети Костадин и Елена“ в изпълнение на Манол Михайлов, в която светците отиват на гости при баба Нуна и баба Злата (легендарни нестинарки от село Българи, реално съществували личности). Сядат заедно на трапеза „хляб да ядат“ и се уговарят да се срещнат на „ден свети Костадин“, когато „гайдата засвири и тъпанът задумка“.

                      Легенда за Константин и Елена!
   Било много отдавна, когато Господ все още ходел сред хората и се занимавал с техните дела. Но вече имал нужда от помощник. Дълго се чудил как да избере най-подходящия. Накрая решил да запали огън до небето и да извика всички ергени. Изчакал огънят да стане на червена жарава. Тогава казал на момците, че който влезе и потанцува върху жаравата с боси крака, той ще бъде неговият помощник. Всички гледали със страх огъня и никой не смеел да се събуе. Докато не се появил един смелчага на име Константин. Той изпълнил желанието на Господ, без да се нарани от огнения танц, и станал негов помощник.
 
     След време Константин пожелал да се ожени. За да бъде достойна избраницата, Господ подложил на същото изпитание всички моми. Отново само една девойка приела и изтанцувала огнения танц. Името й било Елена. Оттогава денят носи името и на двамата – Константин и Елена, а българите играят нестинари!


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha