Противопоставянето по линията статукво-промяна вече не е актуално. Това създава проблем вътре в самата управляваща коалиция. Новият разлом е между привържениците на евроатлантическата ориентация и така наречената „нюансирана“ позиция. Това противопоставяне превръща бивши опоненти в съюзници и може да бъде основата за сформирането на едно следващо правителство.
Това заяви в интервю за БГНЕС политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд".
„Кабинетът ерозира като обществена подкрепа месец след месец. Но опцията за предсрочни парламентарни избори и излизане от правителството за момента изглежда като по-лошата опция за всяка една от формациите в него“, заяви Ганев. Според него тук въпросът е докога може да се продължава така.
Управляващата коалиция ще бъде свалена от власт не от конкретно събитие, а когато кабинетът на Кирил Петков стане достатъчно непопулярен и партиите, които го подкрепят решат, че за тях е по-изгодно да го напуснат.
„Продължаваме промяната“ беше много сложна електорална коалиция между различни партийни електорати, отбеляза Димитър Ганев.
„В нея попаднаха бивши избиратели от периферията на БСП, които припознаха в ПП проект на президента Румен Радев. Имаше също така разочарование избиратели от „Демократична България“, които припознаха Кирил Петков и Асен Василев като автентични носители на техните ценности и разбирания. Най-голямата група бяха хора разочаровани от „Има такъв народ“, но продължаващи да искат промяна, такава каквато са я заявили на изборите през април и юни“, заяви Ганев.
Появата на партията на Стефан Янев „Български възход“ може да отнеме от електората на ПП. „Тази част, която е гласувала за ПП, привиждайки президента Радев зад тях, сега вече предпочита Стефан Янев. Защото вижда в него по-легитимния изразител на президентската воля. Това дали е така е отделен въпрос. Моето лично мнение, съдейки по позициите на президента е, че тези два политически субекта (бел. ред. президентът и партията на Стефан Янев) в пространството не са едно и също. Въпреки това хората привиждат зад Янев Радев“, коментира политологът.
„Миграцията на електората на ПП няма да е в една посока“, категоричен е политологът.
След натрупаните негативи от ПП, президентът започна да се дистанцира от тях, защото те вредяха на неговия имидж. Политологът от „Тренд“ припомни, че през март е регистриран спад в доверието към Радев с 6 процентни пункта, защото тогава обществото го смяташе за отговорен и за действията на правителството на Петков.
„След като той се разграничи през последния месец-два напълно от ПП, неговата ерозия спря. Освен това Радев зае по отношение на Украйна и РСМ позиции, които се ползват с обществено одобрение “, каза Ганев.
През последните месеци в българското общество се очертават нови разделителни линии, които променят разломът, който беше създаден по линията статукво-промяна.
„През лятото на 2020 г. се роди разделението статукво-промяна. Ние го мерихме през протестното лято като съотношение на силите 2 към 1, 60 на 30. Тези две групи две към едно се потвърдиха и на изборите през април, юни и ноември 2021 г. Лагерът на статуквото беше около 30% и той не мърдаше. Лагерът на промяната беше 60% с различни представители – „Има такъв народ“, впоследствие „Продължаваме промяната“ и другите им партньори. Самото правителство беше създадено ю на базата на това разделение. Представете си ДБ и БСП каква спойка могат да имат освен анти-ГЕРБ и антистатукво“, заяви Ганев.
Но това разделение през последните месеци се изпразни от съдържание и бе заменено от друго, създадено от войната в Украйна. „Имаме евроатлантически лагер, който включва ГЕРБ, ПП, ДПС, ИТН и ДБ. Имаме и лагер на така наречената нюансирана позиция – Стефан Янев, „Възраждане“, БСП, „Изправи се България“. Този разлом вкарва бивши опоненти в един лагер“, отбеляза политологът.
Политическата енергия, която е зареждала статукво-промяна вече е изчерпана.
Изследванията на „Тренд“ показват, че следващият парламент, независимо от това, кога ще се проведат изборите, ще бъде силно фрагментиран. В него ще влязат може би 8 партии и отново ще има сложна коалиция.
„Ако войната в Украйна продължава и противопоставянето между Русия и Запада продължи в тази много силна степен, вероятно основата на едно следващо правителство няма да бъде статукво-промяна, а ще бъде евроатлантическа позиция на страната срещу една нюансирана позиция. На базата на това ново разделение ще се появи правителство“, прогнозира пред БГНЕС Димитър Ганев от „Тренд“. /БГНЕС
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай