Събота, 23 Ноември 2024

Андре Сантос: Биогоривата като устойчивия биодизел са стратегически за енергийната независимост на Европа

Андре Сантос: Биогоривата като устойчивия биодизел са стратегически за енергийната независимост на Европа
Публикация   10 Май, 2022   /     akcent.bg   /     751

Войната на Русия срещу Украйна драматично подчерта спешността от намаляване на зависимостта на ЕС от изкопаеми горива и ускоряване на неговата енергийна независимост. Това усилие ще изисква използване на всички налични алтернативи.

     За щастие, ЕС има решени   е, което вече измества изкопаемите горива в транспорта: устойчиви биогорива от култури, отпадъци и остатъци, казва директорът в EBB, Европейския биодизел борд - обединението на най-големите производители на биогорива в света

  - Г-н Паула Сантос, за биогоривата се говори много както футуристично, така и осъдително. Изглежда обаче, че едва напоследък, с напредването на технологиите и познаването на тази алтернатива светът започва да слуша по-сериозно.

  - Добити чрез доказана технология, която използва възобновяеми суровини предимно от местни източници в Европа, биогоривата като биодизела играят значима стратегическа роля в усилията за намаляване на емисиите от автомобилния транспорт. Освен това те са водещият източник на възобновяема енергия в транспорта днес.

   Повече от всякога европейците виждат значението на намаляването на зависимостта на Европейския съюз от внос на енергия. Създателите на политики в ЕС, които обмислят начини за справяне с тези предизвикателства, трябва да са наясно със стратегическия принос, който биогоривата, произведени в ЕС, имат и могат да имат.

   Ето защо е толкова важно ЕС да изпълни целите си за енергийни (и хранителна)независимост, като мобилизира целия си биоенергиен сектор – използвайки пълноценно местните биорафинерии, които произвеждат гориво, храни, фуражи и други ценни странични продукти.

   Доказано е, че европейският възобновяем биодизел и етанол намаляват значително емисиите на парникови газове от бензинови, дизелови и хибридни автомобили, микробуси, камиони и автобуси, които продължават да доминират по пътищата на Европа и ще продължат да го правят в средносрочен до дългосрочен план. Сега те дават резултати, без да изискват нови инвестиции в инфраструктура. Освен това, в допълнение към декарбонизацията на пътищата, с времето тези възобновяеми алтернативи ще увеличат и проникването си в сектори като авиация и морски транспорт.

   - Не е необичайно да се твърди, че биогоривата представляват риск за продоволствената сигурност на Европа. Това не става ли още по-видимо, особено сега, когато има война в Украйна?

   - Точно обратното. Производството на биогорива в европейските биорафинерии допринася за продоволствената сигурност на ЕС, като създава важни протеинови странични продукти. Те намаляват нуждата на Европа от внос на такива стоки, както и доставя други продукти, които заместват фосилните химикали в различни приложения, вариращи от козметика и дезинфектанти, разтворители и почистващи препарати за повърхностна защита.

   Освен това си струва да се отбележи нарастващото навлизане на биодизел от второ поколение от отпадъци в Европа. Произведен от остатъчни мазнини като масла за пържене или животински мазнини, той спестява до 90% емисии на парникови газове, до 40% повече спестявания на въглерод в сравнение с тези на основата на култури от първо поколение, които въпреки това ще останат важен инструмент за декарбонизация. По този начин условията за цикъл на кръгова икономика се развиват активно по екологичен и много икономически достъпен начин.Уравнението е просто: без биогорива в транспортния микс Европа ще произвежда по-малко храна за животни и ще бъде още по-зависима от вносни изкопаеми горива и по-изложена на колебанията на световния пазар. Както е илюстрирано от последния доклад на Евростат ЕК SHARES, биогоривата представляват над 90% от възобновяемите енергийни източници в транспорта. Намаляването на приноса на такива биогорива към целите на ЕС за климата само би увеличило зависимостта ни от изкопаемите горива.

   - Това прави биогоривата устойчиво решение, но част от обществения спор е, че някои биогорива не са толкова устойчиви, колкото други, или поне не добивът на суровини за тях.

- Въпросите за устойчивостта на биогоривата на растителна основа и тяхното въздействие върху селското стопанство и околната среда получиха множество категорични отговори. ЕС вече е разработил методология за идентифициране на биогорива, които биха могли да доведат до обезлесяване, така наречените биогорива с висок ILUC, които трябва да бъдат премахнати до 0% до 2030 г. Освен това, за да се използват в транспорта, биогоривата в ЕС трябва да спазват строги критерии за устойчивост. Ако отговарят на тези критерии, просто няма причина да се ограничава способността им да допринасят за преследването на въглеродна неутралност и енергийна независимост. Единствените причини за това може да са чисто политически и както често виждаме, изкривяващи реалността.

  В своите периодични доклади за напредъка на възобновяемата енергия устойчивостта на производството и употребата на биогорива в ЕС, включително по критерии като суровини, използване на земята, въздействие върху цените на храните и намаляване на парниковите газове. Както се случва всяка година, докладът развенчава много от старите митове като остарялото “храна срещу горива”. Смятаме, че вместо това трябва да бъде “храна И гориво”.

 Посочената по-горе последна оценка установява, че няма връзка между цените на храните и търсенето на биогорива в ЕС през последните години. Комисията каза също, че повечето държави членки съобщават за ограничено отглеждане на суровини, използвани за производство на биогорива, в сравнение с общите селскостопански дейности и следователно считат свързаните въздействия върху околната среда за ниски.

   Тъй като ЕС цели да увеличи своята енергийна независимост и да засили амбициите си за борба с изменението на климата, той не трябва да пренебрегва пълния потенциал на биогоривата, произведени в Европа. Важно е също ЕС да се противопостави на опитите за подкопаване на амбициите на Зелената сделка, заплаха за вътрешния пазар и възпрепятстване на усилията за гарантиране на енергийната независимост на Европа.

   - Наскоро Маркъс Пайпър - евродепутатът, отговорен за изготвянето на Директивата на ЕС за възобновяемата енергия, каза, че количеството биоенергия в транспортния сектор на ЕС ще се увеличи. Как гледате на предложените мерки?

  - Г-н Пайпър предложи по-високи подцели за модерни биогорива и премахването на някои ограничения за биогоривата на растителна основа, за да се постигне целта на ЕС за възобновяема енергия, което е положително. Предложението за повишаване на целта за намаляване на парниковите газове в транспортния сектор от 13 на 20% до 2030 г. също е стъпка в правилната посока, целяща да стимулира модерните биогорива и синтетичните горива. Предвид амбициозните цели на ЕС за възобновяема енергия Пайпър казва, че използването на селскостопански странични продукти и отпадъци е разумно за подкрепа на енергийния преход. Гледам внимателно и положително на предложените промени, които все още трябва да бъдат съгласувани от институциите на ЕС, като стъпка в правилната посока. Трябва да използваме всички налични алтернативи за целите за възобновяема енергия, защото много висока цел без никакви разумни решения има много малко значение. През годините се сблъскахме с необясними атаки срещу биогоривата, особено пред лицето на огромните доказателства за техните ползи за климата,а също и изненадващо, като се има предвид спешната необходимост от изместване на изкопаемите горива. Ако неоправдано допълнително се ограничи устойчивата употреба на биодизел, това ще доведе до по-голяма зависимост от петрола, унищожаващ климата. Правилният начин за повишаване на енергийната независимост на Европа е ускоряването на прехода. В отговор на нахлуването на Русия в Украйна Европейският парламент предложи увеличаване на дела на ЕС във възобновяемата енергия до 45% - 5 процентни пункта повече от целта, предложена от Европейската комисия през юли 2021 г. В момента малко над 22% от енергията в Европа идва от възобновяеми източници. Всеобщата обществена мобилизация за Европа да стане лидер на Зеления преход е пословична и ние работим бързо, за да имаме необходимата основа и сигурност във всеки аспект – енергия, околна среда, храна – за да можем да направим тази трансформация по правилния начин.

Тагове : биогорива ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha