Неделя, 22 Декември 2024

Полиция и доброволци се включват в денонощните хайки за пушачи

Публикация   01 Юни, 2012   /     в-к    /     601

От днес цигарите са забранени на закритите обществени места

 

    За да е сигурно, че влизащата от днес в сила забрана за пушене на закрити обществени места ще се спазва поне известно време, контролни органи и неправителствени организации обединяват усилия и започват масови проверки. 600-650 инспектори от регионалните здравни инспекции ще обикалят заведения и работни места, като при част от проверките ще бъдат придружени и от полиция. Инспекции ще се правят и в извънработно време, като в големите градове проверките започват още от полунощ на 1 юни, обяви Димитър Димитров, шеф на дирекция "Обществено здраве" в здравното министерство.

    Целта на присъствието на полицаите е да могат да принуждават граждани нарушители да предоставят лични документи, за да им се напише акт. Самите здравни инспектори нямат това право и хората могат да отказват да им предоставят документи, без които пък няма как да се състави акт. Глобите за нарушаване на забраните скачат неколкократно и актът за физическо лице е от 300 до 500 лв., за едноличните търговци от 1000 до 1500 лева, а за по-големите фирми - от 3000 до 5000 лева.

    Доброволци на неправителствени организации ще помагат на здравните инспектори. Коалиция от неправителствени организации и МЗ ще сключат споразумение, което предвижда обучение на доброволци, които да участват в проверките на здравните инспектори от есента. Неправителствените организации разчитат много и на това, че още от днес привържениците на забраните за пушене ще налагат спазването на забраната, като правят забележки на нарушителите. "Всеки гражданин може и има право да подава сигнали. Ние ги имаме доброволците и през последните месеци, откакто темата набра скорост, имаме по десетина души на ден нови хора, които се присъединяват към нас", заяви Павел Антонов от инициативата "България без дим".

От 1 юни е забранено пушенето не само в заведенията и работните места на закрито, но и на прилежащите терени и тротоари на детските ясли, детските градини, училищата, ученическите общежития и местата за предоставяне на социални услуги за деца; на площадките за игра; на места на открито, където са организирани мероприятия за деца и ученици; в спортните обекти, летните кина и театри - по време на спортни и културни прояви.

Съмнението, че инспекторите ще успяват да контролират всички места, на които се въвеждат забраните, е масово. "Дори и всички контролни органи да проверяват и налагат санкции, няма как във всяко едно заведение по всяко време на денонощието до всеки един нарушител да има контролен орган. Така че трябва да мобилизираме усилията на цялото общество", обясни Димитров.

Според него собствениците на заведенията имат интерес да наложат забраната за пушене. "Първото ниво на контрол е далеч преди да се яви контролният орган. Защото всеки собственик на заведение е силно икономически заинтересован той самият да предприеме достатъчно мерки забраната да се спазва. Угрозата той да е основният потърпевш от това е изключително ясен стимул да се вземат нужните мерки", заяви Димитров.

По отношение на забраната за пушене на спортни мероприятия не е ясно как проверяващите ще контролират стадионите. Там първоначално не се предвиждаше забрана, но депутатите я приеха по настояване на премиера Борисов. "Нямаме все още готов отговор как ще се осъществява контролът по време на масови спортни прояви. Затова сме дали указания на здравните инспекции първо да уведомят собствениците на такива обекти за новите изисквания и да направят контакти с поделенията на МВР. В зависимост от спецификата на региона и спортния обект трябва да се обмислят възможно най-успешните тактики, по които да се извършва контролна дейност. В тези обекти няма как да се случат регулярни проверки. Там ще се правят тематични проверки по предварително определен план", заяви Димитров.



ЗА ПРИМЕР

В последния ден преди влизането в сила на забраната за пушене депутатите не скриха, че не са притеснени от новите законови разпоредби и че ще продължат да ги нарушават, както и досега. В НС има специално обособено помещение за пушене, което обаче почти не се посещава от народни представители, които пушат в стаите на парламентарните си групи в разрез със законовите разпоредби и преди новите правила. Изключение е само стаята на ДСБ. Депутати от различни групи обявиха, че надали ще излизат на открито, за да палят цигара, или пък най-много за ден-два ще демонстрират спазване на закона. Заради специалния режим в НС на практика няма как инспекторите да влязат в сградата, без преди това депутатите да бъдат предупредени.

"Факт е, че големи държави, славещи се със стабилното си законодателство като Германия, Франция и Холандия, въведоха доста твърди мерки срещу пушенето и след това облекчиха режима. Явно, че нещата нито са толкова прости, нито...така лесно се прилагат. Нито са толкова изпълними. Пак казвам, нека да изчакаме да видим как ще работи през лятото, да видим как ще работи през зимата, непоправими неща няма. Непоправимо е само когато попът върви пред тебе", коментира Емил Димитров от ГЕРБ пред "Дарик".

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha