Добра или лоша е новината за спирането на руския природен газ за България. За химическата индустрия, металургията, хлебопроизводството и животновъдството шокът е голям. Но пък много експерти считат, че сега ще се наложи страната ни да потърси дълго отлаганите решения за алтернативни източници. Според Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, вариантите са много – някои трудни, но пък други добри.
На този етап се чуват уверения както от правителството, така и от Европейската комисия, че ситуацията е под контрол и алтернативи има. Но пък липсва достатъчно яснота - какви са алтернативите, количествата, цените, сроковете, това извънредно ли е или става въпрос за договори поне до края на годината и т.н. Отгоре на това, правителството изглежда не намира за необходимо да информира бизнеса за случващото се, за да са сигурни, че дейността им не е застрашена. Изявленията бяха, че има осигурени доставки за поне един месец, а после?
Работата на бизнеса е половината история, а другата половина е, че газовото хранилище е запълнено около 17-18%, а вече сме в период, когато трябва да започне подготовката за зимния сезон и увеличаване на запасите.
Ситуацията не е без изход, но са необходими бързи и решителни действия, които, надявам се, са започнали още в края на февруари, защото още тогава става ясно, че Русия не е надежден търговски партньор. Ако вече има сключени сделки за доставки, различни от руските, моят въпрос е защо не се възползвахме от тях досега, а чакаме едностранното спиране на вноса от отсрещната страна? Това би била много по-сериозна подкрепа за Украйна, отколкото продължаващите дебати за официално изпращане на военна помощ.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай