На 28 април отбелязваме Световния ден за безопасност и здраве при работа. На тази дата всяка година цялата световна общественост изразява почитта и солидарността си към загиналите и пострадалите при трудови злополуки и техните семейства.
Признавайки голямото предизвикателство, пред което са изправени правителствата, работодателите, работниците и цели общества в световен мащаб за борба с пандемията COVID-19, Световният ден за безопасност и здраве при работа през 2020 година е фокусиран върху справяне с инфекциозните заболявания на работните места и по-конкретно върху пандемията с коронавируса.
Целта е да се стимулира националният тристранен диалог за безопасност и здраве при работа, както и да се подобрява осведомеността относно безопасните практики на работните места и ролята, която имат службите по трудова медицина. Усилията се фокусират и върху средносрочните и дългосрочните мерки, както и интегрирането им в системите и политиките за управление на безопасност и здраве при работа на национално и корпоративно ниво.
По данни на Международната организация на труда:
- всяка година около 2 милиона работници умират поради трудови злополуки или професионални болести;
- всяка година статистиката регистрира 270 млн. трудови злополуки и 160 млн. професионални заболявания;
- загубите, от трудови травми, смъртни случаи и професионални болести възлизат на над 4% от световния брутен вътрешен продукт.
По оперативни данни на Националния осигурителен институт, през 2019 г. в страната са регистрирани общо 2731 трудови злополуки. В сравнение с 2018 г. техният брой е намалял със 183 броя.
По повод Международния ден на загиналите при трудови злополуки Главната инспекция по труда напомня, че в условията на пандемия работодателите не следва да пренебрегват задълженията си за осигуряване на безопасност и здраве при работа, свързани с други рискове, а работещите не трябва да подценяват спазването на правилата.
Въпреки намаления обем на работа на предприятията и по-малкото работещи в резултат на това, по време на извънредното положение бяха регистрирани няколко трудови инцидента, включително довели до смъртен изход, които са били напълно предотвратими. Падане от височина, попадане под напрежение, нараняване с режещи машини са част от причините, довели до тези злополуки, които можеше да бъдат предотвратени при инструктиране и обучение на персонала, предприемане на нужните мерки за обезопасяване, спазване на правилата от работниците и осъществяване на ефективен контрол за това от страна на работодателите.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай