По думите на Георгиев Планът поставя “въпрос колко ние имаме капацитет като държава да оползотворим толкова много средства за толкова кратък период... Още повече, че става въпрос за сфери, в които ние досега не сме инвестирали”.
Той отбеляза, че планът е замислен като помощ за следкризисно възстановяване, а големите инвестиции от него са предвидени за изпълнение след средата на периода - 2024 г.
“Реално имаме план, който няма да осигури бързо възстановяване, а той ще осигури ударно възстановяване в края на периода, който ще съвпадне от своя страна с края на Многогодишната финансова рамка в 2027 г... Тогава ще имаме много средства, които трябва да се разходват в много кратко време”.
Георгиев коментира промените в Плана за възстановяване на България от октомври 2020 г. до сега, като отбеляза, че “в изработването на този план има вплетени приоритетите на две редовни правителства и няколко служебни такива”.
“Трудно е да кажем дали тази версия е изцяло добра, или изцяло лоша. На равнище проекти и на равнище стълбове виждаме много по-голям фокус и ресурси за зеления преход за сметка на останалите - цифров преход, “Свързана България” и “Справедлива България”. От друга страна, спечелихме малко време, за да заострим плана по теми и приоритети, които са важни за България. Дали това сме го направили, или не е много широк въпрос за дискусия”.
Експертът изтъкна, че в Плана има нещо различно от традиционните оперативни програми - има обвързване на реформи с инвестиции.
“Нещата вървят паралелно и не могат да се разглеждат отделно. Тоест - ако една инвестиция се случи успешно, но реформите в този сектор не се случват, то тогава е много възможно Европейската комисия да не одобри следващи траншове, които касаят реализацията на тези проекти. Този механизъм е нещо много важно”.
Според Георгиев предизвикателство за всички планове на страните членки на Европейския съюз е, че допусканията за ефектите от тях са правени на база очаквания преди войната в Украйна.
“Това е голям риск, защото всички планове, включително и нашият, са правени при прогнози, които касаеха следкризисното възстановяване от пандемията. Въобще тук не говорим за следкризисно възстановяване от война в Европа”, каза още той.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай