Неделя, 8 Септември 2024

Ивайло Каменаров- шампион на България

Публикация   30 Май, 2012   /     akcent.bg   /     462

Докторантът от РУ стана победител в най-техничната дистанция по спортно ориентиране

В околностите на град Габрово се проведе Държавното първенство по спортно ориентиране   в най-техничната дистанция - „ средна ”. Изключителен успех  при мъжете постигна  докторантът в Русенски университет  от катедра ”Информатика и информационни технологии”, националният състезател Ивайло Каменаров , извоювайки  златния медал  и  титлата ”Държавен шампион на България за 2012” в пряка конкуренция между най-силните ориентировачи в страната. Тази титла  е рекордна за Ивайло – двадесет и девета като се започне от  началото на неговата  спортна кариера, датираща още от осемгодишна възраст (1993 г) и  досега , във всичките възрастови групи, през които е преминал-деца, юноши, младежи, мъже.

Преди седмица на Европейското първенство и кръг от Световната купа във Швеция в спринтовата дистанция Ивайло Каменаров за трети път влезе във „А” финал и се нареди в топ „40” на планетата. Сега на ДП той победи в пряк двубой  основния си конкурент за първото място, носителят на сребърен медал от Европейското първенство, Кирил Николов от Варна. Лошото време  допълнително утежни тежките условия , при които се състезаваха ориентировачите – непрекъснат дъжд, размекнат терен за бягане, много стръмни наклони и на преден план излезе морално-волевата подготовка и техниката. Ивайло  от самото начало на дистанцията наложи изключително темпо и  още в първата третина на трасето, при преминаването покрай старт-финала на видимата контрола водеше  над 2 мин на прекия конкурент  Кирил Николов   и на заелия място в призовата тройка Петър Доганов от Национална спортна академия-София.

Другите двама студенти на  РУ заеха  съответно 7 място за Златко Каменаров( миналогодишен шампион на тази дистанция) и 22 място за второкурсника Хюсеин Кехайов.

Поради хегемонията на русенци на средната дистанция в последните години – Българска федерация по ориентиране  възложи  домакинството на Държавното първенство за мъже и жени  на нашия град за следващата 2013 год !