Денят на специалистите по психично здраве се празнува от 1995 г. насам. Той е учреден заради ролята им за благосъстоянието и менталното здраве на българите. Отделно от Деня на здравния работник - 7 април, специалистите искат да подчертаят специфичната си професионална роля, защото статистиките са повече от плашещи.
36% от българите имат негативно отношение към хората с психични проблеми, като средният процент за Европа е 21%, а това ни слага в челната тройка по неглижиране, дискриминация и безхаберие. Както може да се очаква - възрастта пада все по-рязко. Депресията е втората най-честа причина за нетрудоспособност и нелекуваните психични отклонения влошават в най-голяма степен качеството на живот, самочувствието и усещането за щастие у българите.
Последните регистрирани случаи сочат, че паническите разстройства и тревожно-депресивните състояния очертават тенденция трудните времена, в които живеем, да се отразяват пряко върху здравето ни. Затова е нужна стратегия и програми по повишаване психичното здраве от страна на държавата и с помощта на множеството организации и специалисти. А такива има, защото психологията е сред най-желаните специалности в университетите години вече наред.
Експертите отчитат задълбочаване на тревожността заради разнопосочната информация за пандемията на Ковид 19.
„Препоръките, които дававаха психолозите, е да ограничават информационните потоци и да се доверяват наистина на тези, които идват от институциите, в смисъл, ако четат от интернет, то да бъдат от официалните сайтове на институциите. Когато са неспокойни, изпитват тревожност или ги обхваща страх повече от нормалното за човек. Достатъчно е веднъж на ден, ако толкова много държи, да бъде информиран да чуе новини и толкова, не и да се потапя и заживява в тях“.
Във връзка с днешния празник припомняме прозренията на едни най-влиятелните психолози на всички времена:
„Личностното развитие е непопулярно, рисковано начинание, неприветлива отбивка встрани от широкия път, пустинно странстване, подобаващо за отшелници. Нищо чудно, че само малцина дръзват да се впуснат в това приключение.“ - Карл Юнг
„Развитието на ума означава разширяване на границите на мисълта и всяка стъпка напред е едно болезнено и трудно постижение.“ - Карл Юнг
„Вие сте това, което правите, а не това, което казвате, че ще направите.“ - Карл Юнг
„Който гледа навън, сънува. Който се вгледа навътре, се пробужда.“ - Карл Юнг
„Всичко, което ни дразни у околните, ни помага да опознаем себе си.“ - Карл Юнг
„Не можем да променим нищо, докато не го приемем. Отричането не освобождава, то потиска.“ - Карл Юнг
„Обувката, която става на един човек, убива на друг. Няма рецепта за живот, който да подхожда на всички.“ - Карл Юнг
„Да бъдеш напълно честен със себе си е хубаво упражнение.“ - Зигмунд Фройд
Честит празник колеги!