ГЕРБ ще изпрати на МВР и премиера Кирил Петков сигнал за нередност при провеждането на обществена поръчка за изграждането на анаеробна инсталация за отпадъци в Русе. Поръчката е на стойност над 23 милиона лева по Оперативна програма „Околна среда“ , съобщи председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.
Депутатът обясни, че сигналът е постъпил в пощенската й кутия от анонимен подател, а документите съдържат данни за „редица нарушения“.
По думите на Атанасова сигналът е изпратен и до депутати от „Продължаваме Промяната“, „Има такъв народ“ и ДПС. Тя изрази очакване въпросните парламентарни групи също да сезират институциите.
Атанасова обясни, че в сигнала е посочено, че консултант е уведомил кмета и зам.-кметовете на общината, че всички фирми, които са участвали в тази обществена поръчка, не отговарят на предварително обявените условия. „Въпреки това те са допуснати до класиране и вероятно техните ценови оферти не само са отворени, но скоро ще бъде избран изпълнител по тази обществена поръчка“, заяви още председателят на ПГ ГЕРБ-СДС.
Аз нямам възможност да проверя нито поръчката, нито автентичността на сигнала, но ме обезпокоява фактът, че средства, които са спечелени по ОПОС, може да бъдат опорочени, коментира Атанасова. Тя уточни, че е решила да сезира именно МВР, защото министерството се е заявило като "големия борец с корупцията". Премиерът Кирил Петков, по думите на Атанасова, е "националният координатор за борба с корупцията".
Процедурата за възлагане инженеринга на анаеробната инсталация в Русе все още е в ход, отговарят още днес от пресцентъра на Община Русе.
Оферти за участие са подадени от общо 8 дружества, като критерият за възлагане на обществената поръчка е „най-ниска цена“. Към участниците са поставени единствено общи изисквания, които да показват възможността им да изпълнят поръчка с такива характер и мащаб.
С предходно Решение за избор на изпълнител от участие в процедурата са отстранени 7 участници. Решението е обжалвано от 3-ма от тях и работата на Комисията е разгледана както от Комисията за защита на конкуренцията, така и в последствие от Върховния административен съд, като е потвърдено с влязло в сила решение отстраняването на шестима от участниците в процедурата. По отношение на останалите двама участници - ДЗЗД "БИОГАЗ РУСЕ 2021" и Консорциум "Анаеробна инсталация", КЗК и ВАС са възприели, че извършеното от комисията оценяване не е в достатъчна степен мотивирано, поради което са дадени указания взетото решение да бъде преразгледано в частта, касаеща единствено офертите на тези двама участници (т.е. нито КЗК, нито ВАС са открили конкретни нарушения на работата на комисията или допуснато нарушение на материалния закон, а констатациите им са насочени единствено към пълнотата на извършените действия).
Пред контролните и съдебни органи е представена цялата преписка по процедурата, включително представените оферти. Същите са разгледани и нито КЗК, нито ВАС са открили нарушения от такава степен, които обективно да мотивират отстраняването на посочените двама участници от процедурата. Нещо повече – всички останали участници, пряко заинтересовани от решението на Възложителя, са имали възможност да се запознаят с цялото съдържание на офертите и пред КЗК и ВАС да посочат точни, ясни и конкретни основания за отстраняване на участниците ДЗЗД "БИОГАЗ РУСЕ 2021" и Консорциум "Анаеробна инсталация"от процедурата за възлагане на обществената поръчка, но такива конкретни възражения не са навеждани в хода и на двете производства.
Всички обстоятелства по дотук извършените действия по възлагане на обществената поръчка са обществено известни и достъпни, чрез пряк и неограничен достъп в профила на купувача на Община Русе, каквито са и изискванията на Закона за обществените поръчки, като решенията на КЗК и на ВАС също могат да бъдат открити на официалните интернет страници на институциите.
В други общини подобни процедури са се развивали по следния начин:
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай