Петък, 22 Ноември 2024

С произведения на Прокофиев и Мусоргски закриха 61-то издание на „Мартенски музикални дни“

С произведения на Прокофиев и Мусоргски закриха  
61-то издание на „Мартенски музикални дни“
Публикация   28 Март, 2022   /     akcent.bg   /     889

   С концерт на Русенския фестивален оркестър – с диригент Емил Табаков и със солист Александър Гаджиев (пиано), късно снощи в Голямата зала на Доходното здание в Русе бе закрито 61-то издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“. Това е един от най-реномираните и обичани фестивали за класическа музика в страната, който се организира от Община Русе и се реализира с подкрепата на Министерството на културата. Събитието се радва на гости от цялата страна и чужбина, като в програмата си също включва изпълненията на водещи музиканти от България и света. Инициативата успешно допринася за насърчаването на диалога и обмяната на опит и идеи между топ изпълнители с различен артистичен и културен бекграунд. Присъстващите снощи имаха възможността да се насладят на една много интересна и вълнуваща програма, включваща „Класическа симфония“ и „Концерт за пиано № 1“ от Сергей Прокофиев, а също и една от най-известните оркестрови пиеси в музикалната литература „Картини от една изложба“ от Модест Мусоргски, оркестрирана от Морис Равел. Колкото до първия клавирен концерт, то може да се каже че той е творбата с която 21-годишният Прокофиев става фактически известен. Премиерата е на 7 август 1912 година в Москва с диригент К. Сараджев и е първото представяне на автора като солист. На 22 април 1914 година Прокофиев изпълнява концерта на изпита за дипломирането си в Санкт-Петербургската консерватория и независимо от споровете става първият носител на наградата Антон Рубинщайн – роял „Шрьодер“ за постижения в областта на изпълнителното изкуство. Заслужената шестица на изпита се оказва пускова писта за шествието на концерта в световния клавирен калейдоскоп. Класическата симфония пък се характеризира с изключително съвременен музикален език, с ясна и лаконична конструкция. Любопитно е, че всеизвестният гавот в третата част е една от миниатюрите-шедьоври, чието превъплъщение може да бъде открито и в класическия балет Ромео и Жулиета. Същевременно Картините на Мусоргски представляват една уникална сюита от клавирни миниатюри, която е олицетворение на руския дух. Картините са издадени след смъртта на Мусоргски през 1886 година и не получават широка популярност сред пианистите, поради особената си виртуозност. Първите опити за оркестрация са на Римски-Корсаков и Тушмалов.   

   На сцената излязоха и 71 музиканти, пристигнали специално за събитието от четири континента. От тях 80 процента са възпитаници на Националното училище по изкуствата „Професор Веселин Стоянов“ в Русе, а останалите са приятели. Оркестърът е създаден през 2010-а по случай отбелязването на половин век от създаването на училището и прави първата си успешна програма в рамките на 50-то издание на фестивала. „Заключителният концерт на „Мартенски музикални дни“ през последното десетилетие е невероятен опит да се покаже силата и високия професионализъм на един продукт, който е чисто русенски – това е Русенският фестивален оркестър, създаден от Емил Табаков в партньорство с Националното училище по изкуствата. Този проект събира от всички краища на света артисти, професионалисти, които доказват своята принадлежност към нашия град, защото голяма част от тях са възпитаници на НУИ и това е един уникален проект“, каза дългогодишния директор на фестивала Ива Чавдарова.

    Не по-малко интересен факт е, че пианистът Александър Гаджиев свири за първи път в Русе снощи. Той е многократен носител на награди от някои от най-престижните световни конкурси и се нарежда сред водещите фигури в съвременния европейски пианизъм

   Фестивалът продължи 17 дни и тази година предложи повече от 20 събития на жителите и гостите на Русе. Сред тях бяха 19 симфонични и камерни концерти, изложби, представяне на книги и възможност за интригуващи разговори с водещи изпълнители.

   Сред официалните гости на заключителния концерт на 61-то издание на „Мартенски музикални дни“ бяха кметът на Община Русе Пенчо Милков и неговият заместник Димитър Недев, областните управители на Русе и Габрово Анатоли Станев и Ралица Манолова, представители на държавната и местната власт от страната, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев и доц. Георги Лозанов, който е главен редактор на списание „ЛИК“ и директор на дирекция за знание и култура „ЛИК“ в БТА. В чест на емблематичното русенско събитие БТА посвети своето издание „ЛИК“ на историята на фестивала. То представя ценни хроники, интервюта с музикални звезди и най-паметните моменти от изминалите 61 години.

Тагове : ММД , закриване ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha