Понеделник, 23 Декември 2024

Млечен хаос

Публикация   29 Май, 2012   /     capital   /     455

Министерството на земеделието излезе с поредна идея за държавна намеса в бизнеса на мандрите

Производителите на мляко и продукти като сирене и кашкавал само за месец чуха няколко версии за бъдещето на бизнеса си: от това една трета от мандрите да трябва да избират коя част от производството си да спрат до запазване на статуквото. Лъкатушенето идва след спорен опит за държавна намеса, в който министърът на земеделието Мирослав Найденов опита хем да се хареса на фермерите, като им осигури повече пазар и по-високи цени, хем трябваше да потушава протеста на мандрите, които основателно не харесаха предложението за административно ограничаване на бизнеса им. Така вместо подчинената на министерството Агенция по храните да засили контрола върху производителите, се роди нов вариант на регламента. Отново спорен, а вече и отложен във времето.

           Последната идея

Според последната метаморфоза на идеята за ограничаване на производството на продукти със заместители на мляко мандрите реално ще бъдат разделени в три категории - такива, произвеждащи само от мляко, такива само със заместители и със смесено производство. Третият вид ще получава нещо като квота за производство на продукти с растителни мазнини веднъж на шест месеца. Това ще става след уведомление до Агенцията по храните. Ако предприятието бързо продаде стоките от заявената партида, няма да може да допроизведе, докато не мине въпросният интервал от шест месеца. Друг е въпросът защо държавата се е спряла точно на периода от шест месеца, а не например три или девет. В този вариант отново административното регулиране остава, макар и не в най-крайния си вариант.

     Промяната обаче ще влезе най-рано в края на годината, тъй като ще се изиска допълнително съгласуване с Европейската комисия. То пък се налага заради спорове между производители и преработватели по определението за мляко и млечни продукти, заложени в еврорегламентите, които се прилагат при етикетирането на храните. България няма такова задължение и питането се прави доброволно. Според представители на сектора ходът е с цел протакане и е много вероятно до приемане на шестмесечното ограничение въобще да не се стигне. От друга страна, така министърът на земеделието Мирослав Найденов отлага бунтовете на фермерите и сблъсъка с недоволните мандри. От министерството съобщиха, че очакват самата наредба да бъде публикувана в Държавен вестник в началото на 2013 г.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha