Две научни титли е получил с плагиатство професорът и университетският преподавател Венелин Терзиев, съобщи пресцентърът на Министерството на науката и образованието (МОН), изписвайки името му с инициали. Това са установили проверки на Комисията по академична етика (КАЕ) към ведомството, възложени от министър на образованието Николай Денков през юли 2021 г. Терзиев е публично известен от няколко години поради необичайно голямата си активност в различни сфери на науката, той е и научен ръководител на Даниела Везиева, служебен министър на икономиката в кабинета на Стефан Янев, срещу която също се прави проверка по сигнал за плагиатство.
Сигналът всъщност е срещу четирима докторанти, чийто научен ръководител е Терзиев, който през август миналата година беше освободен от длъжността професор в Русенския университет. Освен Везиева КАЕ проверява и зам.-ректора на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите Екатеринаетирима доктора Арабска, ръководителя на квалификационния център в Русе Преслава Димитрова и колегата на Терзиев от русенската болница "Канев" и Военната академия Марин Георгиев. На всички научен ръководител е бил проф. Венелин Терзиев. Проверките на четиримата все още не са приключили.
Накърняване на авторски права е открито в дисертациите на Венелин Терзиев за придобиване на научните степени "доктор" и "доктор на науките" в професионално направление "Икономика". В първия случай арбитрите на КАЕ установяват висока степен на плагиатство в научен труд на тема "Въздействие на активни политики и програми върху пазара на труда", защитен във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" през 2014 г.
Сред установените нарушения са некоректни цитирания, излагане на данни с неуточнен произход, съвпадение на текстове с публикации на други автори.
При втората проверка е установено плагиатство при придобиването на научна степен "доктор на науките" през 2015 г. С дисертация "Предизвикателства пред социалното програмиране в контекста на насърчаване на социалната активност и регулирането на социалното развитие чрез активни политики" Венелин Терзиев става т.нар. "голям доктор" в професионално направление "Икономика" в Стопанската академия "Димитър А. Ценов" в Свищов.
Отново има неточни и подвеждащи цитирания. В доклада се посочва, че липсват източници на данните в таблиците и фигурите и са използвани публикации, които нямат общо с тезата на дисертацията. Становището на КАЕ е, че дисертационният труд е с висока степен на плагиатство.
За решенията са уведомени университетите, в които са защитени дисертациите, за да могат да предприемат действия по отнемане на съответната научна степен съгласно Закона за развитието на академичния състав, се уточнява в съобщението на МОН.
Комисията по академична етика приключи още една проверка на дисертация на Венелин Терзиев. Трудът е защитен в Националния военен университет "Васил Левски" (НВУ) през 2014 г. и е на тема "Модели на повишаване на ефективността на системата за социална адаптация на военнослужещите, освободени от военна служба, в динамична социална среда".
Проверени са и публикациите му за заемане на академичната длъжност "професор" в същото направление в НВУ. В тези два случая арбитрите на КАЕ не са установили плагиатство.
Комисията проверява и научен труд на Венелин Терзиев в направление "Социални дейности", но работата по него още не е приключила. Докладите на Комисията по академична етика за проверките на трудовете му можете да видите в прикачените файлове.
През септември миналата година Етичната комисия на Софийския университет "Св. Климент Охридски" уличи в плагиатство предложения от "Има такъв народ" първо за правосъден, а след това и за вътрешен министър Петър Илиев, който беше и главен асистент в катедрата по конституционноправни науки на Юридическия факултет на СУ. По-късно той напусна поста в университета, а в началото на тази година Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител по сигнал на гражданско сдружение БОЕЦ за плагиатство срещу Петър Илиев.
Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП), в което Терзиев е бил професор за около една година, е първото висше училище, прекратило трудовите и граждански правоотношения с него. "От юли 2018 година той нито преподава във ВУТП, нито е имал някакво касателство с нас от тогава до днес", каза пред БНР в края на миналата година ректорът на университета проф. Миглена Темелкова. Тя уточни, че той е назначен на академичната длъжност след конкурс за професор, но не е ходил на работа и затова е освободен. Темелкова подчерта, че казусът "Венелин Терзиев" е несъвместим с академичната етика.
"Чудото на българската наука" чл.-кор., проф., д-р ик. н., д-р с.н., д-р н.с., инж. Венелин Терзиев, който за рекордно кратки срокове успява да придобие научни степени в различни университети и да заема преподавателски длъжности и високи държавни позиции, беше освободен и от Русенският университет "Ангел Кънчев" през август 2021 г., където също изобщо не е присъствал на занятия.
В края на 2021 г. ректорът на Националния военен университет (НВУ) във Велико Търново Иван Маламов подаде сигнал до Министерството на отбраната, до администрацията на президента, до ДАНС и до военна полиция срещу Терзиев заради публикуван доклади, които засягат образованието на курсантите в НВУ и психологическите аспекти за причините, които довеждат до тяхното напускане. Такава тема обаче не може да се разработва без изрична заповед на началника на университета и без съдействието на катедра "Психология", каквито Терзиев не е потърсил.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай