Министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков е на посещение в Русе. Тук той заедно със своя заместник Иван Кръстев, началника на политическия си кабинет Стоян Мирчев и заместник-изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане Мая Василева посети мобилния екип на Агенцията по заетостта, който предоставя информация за възможностите за работа в България на граждани, бягащи от войната в Украйна. Те бяха придружавани от областния управител Анатоли Станев, кмета на Община Русе Пенчо Милков и заместник-кмета по хуманитарни дейности Енчо Енчев.
По думите на министъра на труда и социалната политика създадената организация на място е на много високо ниво и тя е още от първите дни на кризата. „Шест часа след започването на войната и когато стана ясно, че ще има мигрантска вълна насам и към България нашите служби бяха готови. Сред тях са Агенцията по заетостта, Агенцията за социално подпомагане и Инспекцията по труда. Мисля, че нещата вървят добре“, коментира министър Гьоков. „БЧК заедно с Община Русе и областния управител действат абсолютно адекватно“, допълни още той и поясни, че на напускащите Украйна поради конфликта трябва да бъде дадено време, в което да решат дали ще останат в България, или ще се връщат по родните места и какъв статут биха искали да имат – дали да се приемат като туристи, които биха се върнали веднага след края на военните действия в родината си, или пък биха поискали хуманитарен статут, включително и временна закрила.
Отговаряйки на тези въпроси, той смята, че ще бъдат предложени и възможно най-адекватните мерки на всеки. Министър Гьоков коментира още, че на пункта на границата между България и Румъния се предоставя информация и за работни места вътре в страната. Припомняме, че всички работни места, които са заявени от работодателите, са в базата данни на Агенцията по заетостта и Бюрото по труда в Русе. Министър Гьоков заяви, че се работи по установяването на профила на всеки, влизащ в страната и му се търси подходяща работа, попълват се и специално подготвени анкети, включително и от преминалите вече през границата. Три такива разяснителни пункта има в Русе – единият е на границата, другите два в града. „Много е стройна системата за посредничество между българската работна ръка и българските работодатели, сега я напасваме и към украинските граждани“, коментира още министърът. „Българските работодатели от години очакват свежа работна ръка. Има достатъчно работа за много хора“, категоричен бе той. Традиционно най-търсени са IT-специалистите и завършилите различни инженерни специалности. Не по-малко търсени се оказват химиците, строителите и имащите необходимата квалификация за работа в шивашката промишленост. „Има възможност за удовлетворяване на двете страни – на работодателите и хората, които идват и търсят работа. Разбира се абсолютно ще се спазва българското законодателство, условия на труд, заплащане и всичко, което произтича от българското законодателство ще бъде прилагано към украинските граждани“, каза още министърът.
Всеки, който поиска статут на временна закрила, ще получи всичко, каквото получават и българските граждани“, разясни министър Гьоков. От брифинга пред медиите стана ясно още, че от началото на войната в страната са влезли доста бежанци, които са със статут на туристи, защото имаме специална спогодба с Украйна, която им разрешава 90 дни да стоят в България като туристи и да работят в някои сфери. „В момента със задействането на директивата за временната закрила от 2001 година мигрантите имат още една възможност – временна закрила, която ги приравнява към българските граждани и могат да ползват всичко, което ползват българските граждани“, допълни още министърът на труда и социалната политика. По негови думи има необходимост от корекции и допълнения в Закона за насърчаване на заетостта и този за социалното подпомагане, които обаче не са пречка за подпомагането на мигрантите на този етап.
Министърът бе запознат на място с това, че на мобилния пункт на границата, на който се предоставя информация за работните места, са били консултирани 51 украинци. До момента един единствен е проявил интерес. Става дума за мъж около 40 години с висше техническо образование, който се очаква тия дни да започне работа.
Колкото до въпроса за снощния арест на експремиера Бойко Борисов, министърът бе абсолютно категоричен, че няма да коментира по никакъв начин. „Нека службите, които имат компетенциите в случая, да се произнесат – европейска, българска прокуратура, МВР. Не мога да коментирам нещо, което дори не познавам като законодателство и материя“, заяви министър Гьоков. Той отбеляза още, че хората в България са в очакване за справедливост и възмездие и подчерта, че проблемът с войната и тези бежанци насам няма как да бъде замъглен и затъмнен.
Що се касае до евентуалното обявяване на форсмажор, министър Гьоков каза, че в момента вървят сериозни разговори с работодатели и синдикати и накрая ще бъде взето решение в полза на българския бизнес. „Истината и решенията са раждат в разговори. Иначе ще бъде удовлетворена една от страните. Ако това помага на българския работодател и задържането на работните места аз съм за, ако пречи – против“, сподели министърът на труда и социалната политика.
Всички срещи на министър Гьоков в Русе се организират със съдействието на Община Русе.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай