Български капитали в размер на 7,5 милиарда евро са инвестирани в други държави през миналата година, съобщи проф. Гарабед Минасян пред БНТ тази сутрин. Сумата е шокираща. Тя е над 70% от направените вътрешни инвестиции.
 
    Във времето, когато част от българския бизнес се евакуираше, бившият министър и настоящ премиер Кирил Петков, наричан от своите съпартийци "просто Киро", ни уверяваше, че валят заявки от чуждестранни компании за инвестиции у нас. Сега се вижда, че твърдението му е доста съмнително - та кой би искал да изпрати парите си в страна, от която капиталът бяга.
 
    Трябва да си изясним защо се получава така, каза проф. Минасян

   Няма съмнение, че всички, в целия свят ще бъдем засегнати от войната в Украйна. Най-вече ще бъдат засегнати тези страни, които са въвлечените в конфликта, заяви още проф. Гарабед Минасян.

   Най-голямото ни предимство е, че сме членове на ЕС, посочи проф. Минасян и добави, че Европа ще съумее да намери решение на войната в Украйна, което няма да бъде толкова просто. Работата е това, че няма да решаваме затрудненията сами, очаква икономистът.

   Според него работата не е в това дали Европа ще съумее да се справи, а в нашето вътрешно управление. Това, от което страдаме е в недоброто и некачествено вътрешно управление, разкритикува проф. Гарабед Минасян и добави, че имаме най-ниския темп на развитие.

   Това, което е необходимо за нашата икономика е интензивни инвестиции, но това, от което страдаме е от липсата на инвестиции,    изтъкна проф. Минасян. Той недоумява коя е причината, която кара инвеститорите да изнасят своите инвестиции в чужбина.

   Според проф. Минасян е въпрос на добро управление преодоляването на трудностите. Трябва да има вътрешни структурни изменения, настоя той.

   Икономистът Мартин Владимиров заяви, че нарастват рисковете, че в един момент ще стане невъзможно да се купува руски петрол, без да навлече резултата от големите санкции. Страни като България получават една идея по-ниски цени, но цената на горивата расте значително в цяла Европа. По-ниските цени на суровия петрол не означава, че това е добра новина за нас, изтъкна Владимиров.

Трябва да работим за внасяне на алтернативен природен газ от Гърция, настоя икономистът.

По думите му изправени сме пред тежка ситуация и е странно, че правителството не е изготвило споразумение за солидарност с Гърция за минимум количества природен газ. Ако се стигне до спирането на газа от Русия, ние ще трябва да предложим много добри условия и заявка за големи обеми, посочи Владимиров.

Според него в България има изкривяване на пазара на горивата, като в моменти на криза заради липсата на конкуренция вдигат цените на горивата. Когато спрат доставките на суров петрол от Русия, в следващите седмици цената, която ще видим, сегашните цени ще ни се видят като романтичен филм.

Той посочи, че при пазарната концентрация, когато има монопол на пазара, една руска компания може да го използва за политически натиск.