Поискали оставката на Стефан Янев, след като той поставил въпроса за компенсации за забавянето на доставката на изтребителите Ф-16.
Такава е връзката, която вижда самият Стефан Янев за своето освобождаване от поста военен министър. В студиото на БТВ той не обясни подробности, но явно това е взаимовръзката, която той миналата седмица открои като намеса на външни за България интереси.
Иначе между Стефан Янев и Кирил Петков е имало търкания седмици преди самата оставка, а от думите на бившия военен министър се разбра, че става въпрос за несформирания секретариат на Съвета по сигурност към премиера, който служебният кабинет бил възродил. Самият съвет обаче не е започнал работа, тъй като не е събран екип, а Стефан Янев открои, че решението от днес да има щаб по кризата с бежанците е доказателство за това, че е бил прав.
"Премиерът Петков направи грешка - той не може да ме уволни, аз бях освободен от Народното събрание. Нека поработи по речника си. Исках да чуя дебата в пленарната зала", настоя Янев, а и допълни: "Заради една дума да искаш оставката на министър не е сериозно", поясни той.
Припомняме, че и една друга версия беше намекната от страна на БСП, когато лидерът Корнелия Нинова заяви, че именно Стефан Янев е предложил разполагане на допълнителни натовски сили у нас.
"При гласуването на моята оставка коалицията беше стабилна. Да видим докога...", опита се да бъде енигматичен Стефан Янев. Преди това той отрече да е бил квота на президента Румен Радев в правителството, бил поканен лично от премиера Петков и официално бил от квотата на "Продължаваме промяната".
Той днес вече за втори път нарече случващото се в Украйна война: "Разбира се, случващото се в Украйна е война." Той обаче добави, че преди 10 дни е използвал термините на Владимир Путин, за да намекне на хората, че руският президент все още е отворен за диалог.
"Моята идея беше да намекна на нашите родни войнолюбци, че всъщност Путин оставя леко открехната вратичката за дипломацията. И този ден рано или късно ще дойде. Дали ще продължи 3 дни, 3 месеца или 3 години войната, идва ред на дипломацията", заяви Янев.
А България трябва да пази интересите си за момента, когато започне диалога. Като пример Стефан Янев посочи цената на петрола от днес и попита: "А ако тя стане не 200, а 300 долара за барел?"
Бившият служебен премиер потвърди намерението си да създаде нова партия, но в момента търси съмишленици, иначе би попаднал в капана на вождистката партия, каквито тенденции така или иначе има.
"В нашия дневен ред като че ли на мода е вождизмът. Моето скромно разбиране е, че партия се прави от хора. Когато едни хора търсят политическо представителство и единомислие в тяхната визия за държавата, те се събират и правят партия. Ако успея да намеря такива хора, за да се включат в този процес, може би бих участвал в такава партия." Стефан Янев отново използва репликата "като му дойде времето".
"Имаме мълчаливо мнозинство, което не е представено в политическия живот, по-скоро в парламента, във властта т.е. талантите в тази голяма част от спектъра, непредставените, те са интересните", допълни Янев. И обясни представата си за партия: "Всичко зависи от "ние", не от "аз". Нека да бъде пробългарска, първо да види какъв е дневният ред, какви са националните интереси, от какво се нуждае този народ., от какъв тип защита. Като че ли забравяме основната криза - демографската, за нея се говори от доста отдавна и не правим почти нищо".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай