При подчертан интерес от страна на жители на община Иваново днес от 10.30 при паметника на бойните действия по време на Руско-турската война 1877-1878 година край село Мечка бе отбелязана 144-та годишнина от Освобождението на България.
Архимандрит Емилиян произнесе заупокойна молитва и благодарствен молебен за падналите за Освобождението на родината.
Гости на тържеството бяха кметът на Община Иваново Георги Миланов, председателят на Общинския съвет Мариян Дражков, общински съветници, много жители от селата в общината.
Събитието бе организирано от кметството на с. Мечка и председателят на читалище "Отец Паисий 1927 г." Ивалинка Цанкова, с финансовата подкрепа на ПК "Зора" с. Тръстеник.
Деца изнесоха тематична програма пред събралото се мнозинство.
Един по-малко известен момент от Освободителната война – титаничните боеве край село Мечка, Русенско, които често биват приравнявани по важност с тези край вр. Шипка и Плевен.
Жителите на селото, свидетелства за чието съществуване са известни още през XVII в., самоотвержено захвърлят своите животи по време на войната от 1877 – 1878 г. Селяните, преклонили глава пред субашите; селяните, свикнали да ходят пеш от село Мечка до Русчук, за да търгуват; селяните, поддържащи християнските обреди и обичаи със сетни усилия… надигат свирепо глава.
През ноември и декември на 1877 г. на два пъти се състоят кръвопролитни сражения, главен боен театър на които е укрепената позиция Мечка – Тръстеник. Едно от най-сериозните и успешни сражения е второто, което трае от 25. ХII – 30. XII. 1877г.
Паметта на загиналите освободители – българи и руси, е увековечена от три паметника в околностите на селото, родило герои.
Велислава Великова- студент в ВТУ , бивш възпитаник на СУ "Васил Велски", Русе
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай