Движението за права и свободи (ДПС) е предложило работата на синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) да бъде проверена от Сметната палата "заради продължаващия обществен интерес по темата". Това обяви зам.-председателят на движението Йордан Цонев на брифинг в кулоарите на парламента.
"Установихме, че Сметната палата в годишната си програма е включила одит по законосъобразност на Фонда за гарантиране на влоговете. Ние направихме предложение до Сметната палата одитът за законосъобразност да бъде разширен и с одит по ефективност на управление относно работата на синдиците на КТБ", заяви Цонев. По думите му с това щели да спрат спекулациите за това кой е отговорен за фалита на банката. Зам.-председателят на движението повтори тезата си, че причина за фалита е това, че банката е конструирана като финансова пирамида от нейния собственик Цветан Василев. Защитната теза на Василев е, че "истинският ликвидатор на банката" е депутатът от ДПС и негов бивш бизнес партньор Делян Пеевски.
Сметната палата сега е започнала одит на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, под чийто надзор работят синдиците на фалиралата банка. И също, че липсата на публични изяви както от страна на синдиците, така и от фонда води до съмнения за техните действия.
Без отговор към момента е и въпросът дали БНБ и правителството ще направят промени сред синдиците.
През декември в отговор на въпрос на депутата Мартин Димитров от "Демократична България" министърът на финансите Асен Василев даде справка за авоарите на фалиралата банка. Те са по данни на синдиците на институцията. Според тях към 1 декември 2021 г. несъстоятелността на банката е в размер на 146 млн. лв. Общият размер на събраните от синдика средства към същата дата е 1.405 млрд. лева. Общата стойност на извършеното от синдика разпределение по изготвените до момента четири частични сметки за разпределение на налични суми между кредиторите на банката, одобрени от фонда за гарантиране на влоговете, са около 1.3 млрд. лева.
С фалита на КТБ, последвал разрива между Василев и Пеевски, Фондът за гарантиране на влоговете в банките изплати над 3,6 млрд. лв на четвърт милион вложители в рухналата финансова институция.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай