Според него най-драматичната информация за обществото ни е, че реално на територията на страната има реално 5,5 млн. души.
“Етническите българи са тези, които намаляват от населението на страната. Това означава, че демографската криза събира всички прелести на 32-годишния преход - деиндустриализация, дерационализация и демодернизация. През това време се занимаваме дали трябва да се влиза със “зелен сертификат” в парламента. Занимаваме се с битовизми”, подчерта проф. Христов.
Тези, които в момента дойдоха на власт, не разбират и презират цялата тема, свързана с историческите аспекти на българо-северномакедонските отношения, ако има такива, заяви социологът и бивш депутат от БСП.
„Те не си дават сметка, че вкарването на Северна Македония в ЕС в този ѝ вид, с този ѝ статус, щe има огромни вътрешно-български последици“ - добави той - „Ние имаме проблем с идентификацията на страна, която иска да влезе в ЕС за сметка на българското минало, а може би и бъдеще“.
Професор Христов допълни, че светът се намира в съвършено друга геополитическа ситуация. Говори се за втора Кримска криза, за съвършено нова конфигурация на отношенията между Русия, Щатите и индиректно - Китай.
"Ние сме изправени пред изключително сериозен проблем. Проблемът на България е, че се намира на фронтовата линия. Един от вариантите, които Москва разглежда за отговор на очевидно неотстъпчивата позиция на американците за разбиране на руските интереси и интересите им за сигурността на страната, е разполагането на ракетна база в Сърбия“, каза проф. Христов.
И допълни: С руския демарш в Казахстан беше показано, че Русия разглежда бившите съветски републики като изключителна зона на собствено влияние. И този въпрос не подлежи на дискусия със Запада.
По темата с коронавируса проф. Христов заяви, че ковид истерията е била използвана за задълбочаване и ускоряване на процеси и промени, които не можеха да се случат с тази интензивност и острота.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай