Понеделник, 25 Ноември 2024

Кофас: Веригите на доставки ще се успокоят през втората половина на 2022

Кофас: Веригите на доставки ще се успокоят през втората половина на 2022
Публикация   15 Ян, 2022   /     akcent.bg   /     520

  След икономическите турбуленции, предизвикани от глобалната пандемична криза и нарушенията във веригата за доставки в световен мащаб, се очаква стабилизиране на ситуацията и намаляване на нарушенията във веригите за доставка през втората половина на 2022 г.

   Това стана ясно по време на регионален уебинар на Кофас относно състоянието на икономиките на страните от Централна и Източна Европа. Участие в него взеха Дорота Анготи – регионален директор за бизнес информация и услуги по управление на риска, Грегорж Шиелевич – главен икономист на Кофас за Централна и Източна Европа и Каролина Щайн – продуктов мениджър на Кофас Груп.

   „Прогнозите ни са, че след леко икономическо забавяне в началото на годината, през втората половина на 2022 г. можем да очакваме подобряване на показателите не само на страните от ЦИЕ, но и в световен мащаб. Очакваме ръст в брутния вътрешен продукт на Индия с цели 8%, Испания с 6,7%, на Китай с 6,1%, Италия и Великобритания с около 5%. Това е добър знак за глобалната икономика. Следим ситуацията, която до голяма степен все още зависи от развитието на глобалната пандемична криза. Тази година обаче гледаме с надежда към стойностите, на показателите, които следим“, сподели Грегорж Шиелевич.



   Външното търсене е ключово за икономиките на държавите от ЦИЕ, отбелязват експертите по кредитно застраховане от Кофас. Износът на стоки в страните от региона остава висок като в края на 2021 г. водещи са Румъния, Полша и Литва. По този показател България бележи спад през изминалата година. Делът на потреблението на домакинствата и износа спрямо номиналния брутен вътрешен продукт в страната е 60% за потребление срещу 50% износ. За сравнение, по същия показател за Словакия експертите отчитат 90% износ срещу близо 60% в потреблението на домакинствата. С това страната е първенец в региона, следвана от Унгария и Словения с почти 80% в износа и близо 50% за потреблението на домакинствата.

   Експертите отчитат увеличение на дяловете на икономиките на страните от ЦИЕ на глобалния пазар. Така през 2021 г. делът на страните от ЦИЕ в световен мащаб по отношение на износа на стоки се увеличава общо с 3,1%, а тези от Западна Европа бележат спад от 7,6%. Първенци тук са Полша, Чехия и Словакия. Голям спад се наблюдава в Германия – с близо 7%. Страната е изправена пред сериозни затруднения. Така делът на компаниите, според които недостигът на компоненти за производството e основният проблем, пред който се изправят през последното тримесечие на 2021 г., е най-висок в сектора на електрониката – 90%, последван от автомобилната индустрия – 88% и машинната индустрия – 81%. За същите затруднения алармират компании от почти всички останали индустрии – тези, които работят в мебелното производство, металите, хартията и опаковките, текстилът и дори стъклото.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още