Държавата може да дофинансира покупка на нов електромобил

Държавата може да дофинансира покупка на нов електромобил
Публикация   07 Ян, 2022   /     akcent.bg   /     640

   По Оперативна програма "Околна среда" за следващия програмен период ще има възможност да се дофинансира с по 6200 евро закупуването на нов електрически автомобил при извеждане от експлоатация на стар автомобил. Това заяви в Горна Оряховица министърът на околната среда и водите Борислав Сандов. 

   Той уточни, че в Плана за възстановяване и устойчивост също е заложена реформа, свързана с преминаването към електромобили. От министерството предвиждат мярка за подпомагане на общините при закупуването на специализирани автомобили с електрическо захранване. 

   За следващия програмен период има предвидени над 400 милиона лева за опазване на чистотата на атмосферния въздух и прилагането на европейските стандарти. 

   "Предвижда се изготвяне на списък с препоръки към общините по отношение на качеството на въздуха, за да могат те по-лесно да кандидатстват по ПУДООС, където са отделени 47 милиона лева за екологични проекти", посочи Сандов. Той прогнозира, че средствата ще бъдат одобрени на заседание на Министерския съвет следващата седмица.