Щедър подарък към хотелиерския бизнес се готви да направи регионалният министър Лиляна Павлова. Хотелите, мотелите, хижите и бунгалата да бъдат приравнени по статут с жилищните сгради, предлагат регионалното министерство и агенцията за строителен контрол с промени в наредбата за номенклатурата на видовете строежи. Това означава, че такса смет на тези сгради ще бъде намалена значително в много общини. За София например разликата ще е 6 пъти в посока надолу, защото жилищните имоти плащат 1.6 промила такса смет, а нежилищните - 10.
Промените в наредбата са изготвени по друг повод, нямащ нищо общо с местните данъци и такси. Покрай поредния смъртен инцидент в Студентския град властите отново се заеха с проблемите в него и създадоха работна група, която да предложи решения за забатачената ситуация. Едно от тях е общежитията да се приравнят по статут към жилищните сгради, за да се ограничи работата на многото търговски обекти и заведения. Неизвестно защо освен за тях е предложена промяна и за хотелите. Ако решението мине, всички тези сгради ще плащат по-ниска такса смет.
Парламентарната комисия по образование е поискала допълнителни мотиви от регионалното министерство и ДНСК защо с общежитията се променя статутът и на хотелите. В мотивите, качени на сайта на парламента, експертите се аргументират само със синхронизиране на две наредби от 2003 г. и 2005 г. за видовете строежи. Пред "Сега" от ДНСК също обясниха, че предложените изменения са "свързани само и единствено с уеднаквяване на терминологията". Според дирекцията хотелите и общежитията са приравнени като статут към жилищните сгради още от 2005 г. с наредбата за кадастралната карта. Наредбата, която се променя сега, пък урежда единствено критериите за проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация на строежите, обясняват оттам. При определянето на такса смет обаче досега тези сгради винаги са се смятали за нежилищни, а занапред ще бъдат смятани за жилищни.
Председателят на парламентарната образователна комисия Огнян Стоичков също изрази резерви към подготвените промени извън общежитията и обясни, че принципно не е съгласен наред с тях и хотелите да придобият статут на жилищни сгради. Стоичков каза, че работната група ще препоръча на МРРБ в промените да останат само общежитията. "За първи път го чувам това. Не ни е искано мнението", заяви пред "Сега" председателят на асоциацията на хотелиерите Благой Рагин, но уточни, че ако ще се намалява таксата, разбира се, няма нищо против.
Справка за по-големите хотели в София, изготвена от общината за "Сега", показа, че и сега те успяват да се измъкнат от високите такси. Повечето са избрали варианта с договаряне на един или повече контейнери, които общината извозва. Тези, които са се договорили с фирми за извозване на боклука или плащат по 10 промила, което е най-скъпият вариант, са значително по-малко, обясни пред "Сега" зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов.
От тази година Столичната община би трябвало да събира такса смет на студентските общежития според указанията на НАП, които казват, че те не се възприемат като жилищни обекти. Според Класификатора за предназначението на сградите и самостоятелните обекти към тях към Наредба 3 от 28 април 2005 г. са в категорията на общежития, хотели, апартаментни хотели и други сгради за временно обитаване. Барбалов заяви, че отдадените под наем обекти в общежитията си плащат редовно такса смет, но за самите общежития "въпросът е по-сложен".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай