Отчет на дейността по реализиране на държавния план-прием за учебната 2021-2022г. бе направен днес пред медиите от Началника на Регионалното управление по образование д-р Росица Георгиева. На него бе показано в цифри изложеното вчера пред Комисията по заетостта съм Областния съвет за развитие в областта на образованието, младежките дейности и спорта, участие в което е взела и ресорният зам. областен управител Стефка Караколева.
Пред журналистите бе показан приема в 8-ми клас за учебната 2021-2022 година. От презентацията стана ясно, че се увеличават паралелките с професионално образование. Георгиева е категорична, че взаимодействието на Инспектората с професионалните гимназии и с бизнеса е на добро ниво.
Като образец на дуално обучение тя посочи гимназиите във Ветово и в Две могили, където заинтерисованите компании и фирми са в директен контакт с училищата и резултатите са добри.
Освен това- въпреки че необходимостта от специалисти в дадена област да са по-малко, инвестира се в повече обучанеми, тъй като те се учат на труд и получават професионални умения.
Това бе казано във връзка с две закрити специалности в Борово :"Работник в производството на кулинарни изделия в заведения за хранене и развлечения" и в бившия техникум по облекло "Производство на облекла от текстил" поради липса на интерес от страна на учениците.
Началникът на инспектората обясни механизма, по който се работи при утвърждаване на паралелките за следващата година, в който участва и областния управител като организиране на срещи в общините в областта. Георгиева обаче каза, че тя не е била канена на такива срещи.
Според нея твърденията на Борислав Българинов за проблеми в професионалното образование са тенденциозни и крият само едно- смяната и с конкретно лице. Георгиева не каза име, по заяви, че става въпрос за зам. директор на основно училище. Това предложение областният управител е дал в образователното министерство и буди недоумение за експертизата на началния учител в професионалното образование.
Оказва се, че изразените си впечатления и констатации на Българинов са на база лични разговори с представители на бизнеса, без никаква конкретика по отношение на съществуващите цифри и факти от последните 3 години.
Областният управител странно защо преписва и на Георгиева като грях закриването на училища - нещо, което се е случило далече преди тя са бъде назначена на този пост. Началникът на РУО даде пример, в който по настояване на собственик на фирма и обещанието му да осигури ученици от своя персонал, при записването е нямало нито един желаещ.
Не е ясна и каква е позицията на Българинов по отношение на Областна стратегията за развитие на образованието, няма до момента изразено становище и конкретика.
Факт е, че само в община Русе професионалните гимназии са 11 и паралелки са разкрити след взаимодействието на РУО, Община Русе, на мебелната "Ирим" в ПГДВА, както и паралелката в ПГСС за " Лаборант в химическото производство" в Образцов чифлик. Тя съществува с 6 деца при минумум 12 благодарение на подкрепа на кмета Пенчо Милков и решението на Общинския съвет- Русе, поясни Георгиева. Тя обаче не си спомни нито едно действие на областния управител за решаване на някои от съществуващите проблеми, с които също следва да е ангажиран.
Росица Георгиева изради учудване, че професионалното образование се оказало единственото "притеснение" на Българинов и нито дума не е станало за коронависуса в училищата, ваксинацията и останалите дейности, които също заслужават да бъдат коментирани.
Ето и становището на областния управител Борислав Българинов, изнесено вчера на анализа му за състоянието на областта, което той е представил на премиера Кирил Петков.
Ситуацията в сектор образование е критична. Забелязва се осезаема липса на кадри с необходимата подготовка, без интерес към труда и мотивация за учене и развитие. Това заяви областният управител на Русе Борислав Българинив по-рано днес при среща с представителите на медиите. „Бизнесът е разочарован от ерозията в образователно-възпитателния процес. Принуден е да създава центрове за обучение и квалификация на място в предприятията, което отнема допълнителни време и ресурс, които принципно биха могли да бъдат вложени в повишаване на производителността. Тенденциозно се закриват училища, поради което е категоричен и недостигът на специалисти, като електротехници, химици, апаратчици, инженери, заварчици, шлосери, стругари, фрезисти, специалисти корабоводене, липсват пристанищни паралелки и др. Липсват и качествени преподаватели, с необходимия опит и познание в изброените специфични и строго профилирани специалности. Пречка се очертава слабата комуникация между бизнеса и Регионалното управление на образованието – Русе.“, каза още Българинов.
Според Българинов недостатъчно ефективното професионално образование е водещ проблем за бизнеса в региона.
Доста странно, след пресконференцията на началника на РУО Русе от областна администрация се получи прессъобщение, което почти изцяло дублираше информацията, която Росица Георгиева предостави на медиите в 13 часа.. Странно, защото със същата информация от областта разполагат още от петък.
И от изпратения текст няма и следа от направените вчера изводи на Българинов.
А знае ли се кое е лицето?
Как не се научихте, че се казваше "...инспекторат ПО образованието", а сега "...управление НА образованието". Дори само граматично погледнато, ако толкова не можете да го запомните.