Събота, 23 Ноември 2024

Денков поиска от Кацаров нова заповед и връщане веднага на учениците

 Денков поиска от Кацаров нова заповед и връщане веднага на учениците
Публикация   02 Дек, 2021   /     akcent.bg   /     882
.

   Образователният министър Николай Денков настоя колегата му от министерството на здравеопазването Стойчо Кацаров да промени своята заровед и голечите ученици - от 5-и клас нагоре, да се върнат в класните стаи още другата седмица. 

   „Очевидно не може да се случи това с тестването два пъти в седмицата заради (липсата на) тестовете. Получаваме около 2-3 пъти по-малко, което стига само за малките класове. Трябва да се промени заповедта, за да се върнат в училище всички ученици. Надявам се днес заповедта да бъде променена. Не трябва да се разсъждава на ниво човек. За мен системен проблем е, че когато заседава експертния съвет ние нямаме наш представител. Това нещо трябва да се промени. По закон работа на Министерство на здравеопазването е да взема тези решения - посочи Денков. - Обсъждат се различни варианти. От понеделник или най-късно от вторник всички ученици трябва да бъдат обратно в клас. Искаме с наличните тестове, които има, да осигурим връщането на всички ученици в клас“.

   Пред bTV той повтори идеята на здравното министерство тестването в училищата да бъде само веднъж седмично, за да стигнат щадящите тестове за всички и учебният процес да се възобнови. 

   Но също така даде и други предложения как да се организира процесът. Според Денков, не само може да се разреди тестването на малките ученици (1-4-и клас), които вече се върнаха в клас, а то въобще да бъде премахнато за зони в страната, в които заболеваемостта 250-500 на 100 000. Това ще освободи тестове за големите ученици и по този начин другата седмица в цялата страна да се възобнови учебният процес.     Денков настоя на експертните съвети в МЗ,  при взимането на решения за учениците, да присъства и представител на МОН, нещо което в момента не се прави и от здравното ведомство не се съобразявали докрай с мотивите на образователното ведомство. В момента нямало чуваемост между двете министерства.

   Той призна, че се е предоверил на МЗ при взимането на решение за спиране преминаване към онлайн обучение, защото му било казано, че тестове ще бъдат осигурени. А такива продължава да има само за малките ученици. "Сега ни казват - ще осигурим тестове и веднага може да се тръгва на училище. Ама нашата система не работи така - трябва да пуснем запитване до родителите, има и други неща по логистиката, които трябва да се свършат. Това изисква поне няколко дни", каза Денков.

   Според него, в момента има липса на усещане от страна на МЗ, че връщането в клас е много важно.

"В един момент се почувствах в капан. Имаше заповед, че трябва да има тестване, но тестове няма и после защо децата не са в училище - каза образователният министър. - Имахме разговор при премиера, говорихме и с президента. Мисля, че вече сме чути".   Денков обаче заяви, че не знае, дори и ако днес бъде издадена съответната заповед от Стойчо Кацаров, дали ще може в началото на другата седмица всички ученици да се върнат в класните стаи.

   "Трябва да успеем да преразпределим тестовете. В момента в склада има малко под 200 000 са в склада. Има и още едни количества, които ще преразпределим. Но не знам каква е заповедта и как ще изглежда. Защото тази сега изисква друкратно тестване", завърши Денков.

По въпроса с липсващите тестове за големите ученици доста уклончиво говори и изпълнителният директор на агенцията по лекарствата Богдан Кирилов. 

"От МЗ и МОН ни беше поискана информация за търговци на едро, които са уведомили агенцията за тестовете, които са пуснали на пазара. Дадохме тази информация на двете министерства. А количествата вече са обект на търговски и договорни взаимоотношения. Не мога да кажа всеки търговец или производител с какви количества разполага. Да, в аптеките има. Важно е търговците да си изпълняват задълженията, за да не се създава напрежение", каза той.

   Кирилов също така заяви, че до края на годината България може да получи ваксините срещу коронавирус за деца под 12-годишна възраст, заяви пред БНТ Богдан Кирилов, изп.-директор на агенцията по лекарствата.

   "Миналата седмица Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) одобри ваксината за деца под 12 години и днес очакваме Еврокомисията да публикува данните за нея. От вчера ЕК е постигнала и споразумение с компанията-производител доставките да започнат след 13 декември. Министерството на здравеопазването в момента води разговори с производителя, за да уточни условията по доставката. Първите доставки е възможно да станат до края на годината, като зависи от това какво ще се договорят МЗ и компанията.", каза Кирилов.

   Той разказа, че дозата за педиатричната ваксина е 3 пъти по-малка - 10 микрограма (при 30 микрограма за възрастни), затова тя е в различна опаковка. За нея важат същите условия - минимум 21 дни след първата доза, ще се поставя втората. Няма препоръка да се правят някакви специални тестове преди това.

   "При хронични заболявания ще се спазва същия принцип като при възрастните - когато едно заболяване е контролирано, ваксината може да бъде поставена. А, ако има остро протичане на заболяване - да се отложи за подходящ момент", посочи Кирилов.

   Тоя не се ангажира с конкретен брой педиатрични ваксини, които България ще получи.

   "В следващите дни ще е ясно колко дози ще се доставят. Количествата се определят на база третия договор на ЕК с компанията-производител - заложено е да се уточнят количествата със съответните държави членки. Договорът на ЕК с компанията отново ще е за доставки пропорционално спрямо населението на всяка от страните. Държавите обаче ще преценят колко да поръчат на база на интереса и становище от експерти - каза Кирилов. - По същия начин стоят нещата и със заявките за доставки в следващите месеци на адаптирани ваксини за новите варианти на коронавируса."

   Шефът на агенцията по лекарствата успокои, че в страната има ваксини и няма причина за безпокойство:

   "В момента има достатъчно количество от трите ваксини. От "Янсен" има 1 млн. дози, като от началото на годината са поставени 430 000. Най-желана си остава "Пфайзер" - от нея са поставени 2 070 000 ваксини, а са доставени общо 4.3 млн.", каза той и допълни, че дори на финален етап са преговори за дарение и препродажба на ваксини "Пфайзер" на Босна и Херцеговина.

              КОЛКО ВАКСИНИ БРАКУВАМЕ

   Що се отнася до бракуваните ваксини Богдан Кирилов потвърди, че такъв процес тече непрекъснато.

   "Да, постоянно се случва - към момента 210 000 дози, основно "АстраЗенека" са бракувани и в следващите седмици ще бъдат унищожени. Основната причина изтичане на срока на годност. Понякога пък не може всички дози в един многодозов флакон да бъдат поставени в срок и тогава също се бракуват. В следващите 1-2 седмици ще се знае на кои дози изтича годността в края на годината. Но през последните седмици се реализират дозите с най-скоро изтичащ срок на годност, така че не очакваме да има много големи загуби".

 
Тагове : Кацаров , Денков ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още