От началото на годината до средата на май легалните продажби на цигари в България са намалели с нови 10%. Това показва допитване на "Труд" до най-големите компании от бранша.
Статистиката им показва, че легалният пазар на цигари продължава да се свива и вече е с 54% по-малък от този през 2010 г.
Причината за избуялата през 2010 и 2011 г. контрабанда беше рязкото поскъпване на цигарите през април 2010 г. когато влезе в сила новият по-висок акциз върху тютюневите изделия. Той бе вдигнат изпреварващо, въпреки че ЕС не изискваше това от България.
Сега контрабандата се увеличава отново. Производителите на цигари твърдят, че не е възможно на всеки три месеца с 10% да намалява броят на пушачите, с колкото намалява и легалният пазар.
От цигарените компании прогнозират, че най-вероятно нелегалните продажби ще продължат да растат и с покачването на акциза от 2013 г., както обещава финансовото министерство.
"Реално на пазара в момента съотношението между контрабандни и легални цигари е почти 50 на 50", коментираха от голяма тютюнева компания. Източник на "Труд" от митниците съобщи, че в пограничните райони контрабандата минава дори 60%. Официалната статистика на ведомството отчита само 22-23% нелегален пазар, но данните са преди всичко от големите градове.
По данни на "Булгартабак" през първите три месеца на годината легалният пазар се е свил дори с 12% , а заради намаленото легално търсене в отдалечените места и провинцията се предлага все по-малко разнообразие от марки.
"Една от най-новите тенденции е да се пълнят фалшиви цигари в празни кутии. Ходят по улиците, събират включително наши опаковки и в тях слагат ръчно свити цигари с неясен произход", предупреждават от "Филип Морис България". Тенденцията е засечена и от Агенция "Митници", които обясняват, че ръчното свиване на фалшиви цигари намира все по-голямо разпространение.
"Въпреки усилената работа на митничарите пазарът на нелегални цигари държи изключително високи нива", признават и от българската "Кингс табако". Оттам твърдят, че се борят с контрабандата, като предлагат марки на по-конкурентни цени и такива в опаковки по 10. Компанията също така увеличава износа. Това се стремят да правят и "Булгартабак", чийто пазарен дял в България продължава да намалява. (виж графиката). Компанията е планирала да увеличи с повече от 23% износа си през тази година.
Според митничари по-големият износ на местните производители увеличава шансовете цигарите да бъдат вкарани обратно в страната, но този път без бандерол.
"Проучвания показват, че предпочитани остават цигарите в ниския ценови сегмент - под 4,40 лв. кутията, които заемат 47% от пазара", обясниха пред "Труд" от JTI.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай