Понеделник, 23 Декември 2024

СДС е категорично против изграждане на АЕЦ "Белене", но не е против ядрената енергетика.

  СДС е категорично против изграждане на АЕЦ
Публикация   08 Ноемв, 2021   /     akcent.bg   /     491

Проектът за водноенергиен възел при Никопол- Турну- Мъгуреле отново започва да става актуален, каза лидерът на сините в Русе

  Странно защо не се говори от тия които би трябвало да говорят- най-вече управляващите и кандидатите за депутати. Ние сме на прага на 4-тата световна революция, на т.н. Зелена сделка, промените към която вече хората усещат по джоба си

   Що се отнася до Зелената сделка- решението е взето и та ще се случи. Въпросът е да не се бърза толкова много, защото особено страните от Източна европа не може да адаптират енергийната си система. Темата дискутира лидерът на СДС Румен Христов по време на пресконференция на сините в Русе, но която той лично даде подкрепата си за областният ръководител Драгомир Дамянов с №105 в листата на ГЕРБ- СДС с № 32.

Ако разшираваме енергийните си мощности с фотоволтаици, вятърни генератори и с ВЕЦ-ове това няма да стане. 

  Таказа възможност ще даде разширение на АЕЦ "Козлодуй" с изграждане на 7 и 8-ми блокове.

  СДС е категорично против изграждане на АЕЦ "Белене", но не е против ядрената енергетика. За нас Белене е един голям корупционен проект, който ще доведе до продължаване на зависимостта от руските доставки на ядрено гориво.

   Освен това изследване, направено от най-добрите учени на БАН по искане на БСП, категорично потвърждава тезата, че площадката на Белене е върху земетръсна разломна плоча, за разлика от Козлодуй, заяви СДС лидерът.

  Що се отнася до въглищните централи в Марица- Изток- там работят хора, това са съдби... но това, което трябва да плащаме като общество за закупуване на Зелени сертификати за въглеродни емисии, е много скъпо. Затова вероятно ще бъдем принудени икономически да ги затворим.

  Правени са изчисления, не от мен, двугодишно обезщетение със заплатите, които работещите там получават сега, ще излезе по- евтино, отколкото да продължават да работят.  Затова подобни действия не може да се случат утре.

  Интерес представлява и проект, който предвижда на р. Дунав при Никопол - Турну Мъгуреле да се изгради хидроенергиев възел. Може да се монтира мощност в рамките на 750- 800 кW до 1 mWРазбирам, че и румънците вече са узрели за подобна инвестиция.

 Проблем обаче се очертава от зелените WWO, които смятат, че подобен проект ще засегне биоразнообразието в Долен Дунав.

Аз също съм природолюбител, но смятам, че с малко повече разум и разбиране може животинските видове да бъдат защитени. А що се отнася до Натура в европейски мащаб, ми прилича малко като приказката за Свинското със зеле- за централно европейците свинското- за нас- зелето.  При тях тези площи ако са 20 на сто, защото вече са урбанизирани, при нас да са повече, каза още Румен Христов.

------------------------------------------------------

    На 25 септември 2008 г. Министерски съвет реши да възстанови работата по хидропроект на река Дунав от преди 30 години. На заседанието си в четвъртък кабинетът натовари със задачата за рестарта на проекта за изграждане на хидротехнически възел, който да свързва през Дунав градовете Никопол и Турну Мъгуреле министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

   Изграждането на съоръжението "Никопол-Турну Мъгуреле" е проектирано още през 60-те години на миналия век, а първата копка за построяването му е била направена през 1977 г. Неговото построяване ще подсигури целогодишно речно плаване, ще генерира евтина и екологично чиста енергия, а също ще осигури защита срещу наводнения, достатъчно вода за напояване и развитие на туризма и комуникациите в региона.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha