Събота, 23 Ноември 2024

Петър Витанов пред Акцент.БГ с конкретни решения за излизане на Европа от икономическата криза

Петър Витанов пред Акцент.БГ с конкретни решения за излизане на Европа от икономическата криза
Публикация   02 Ноемв, 2021   /     Интервю на Румен НИКОЛАЕВ Снимка: Авторът   /     767

В нашия участък р. Дунав е занемарена и се разглежда като бреме, а не като потенциал с огромни възможности. смята евродепутатът от БСП

    Партията на европейските социалисти организира в събота в Русе Конференция, на която ще бъдат обсъдени актуални теми за възможностите и предизвикателствата пред икономическото възстановяване на граничните региони, в контекста на плановете за възстановяване и устойчивост на България и Румъния. Символичен домакин бе акад. Христо Белоев, като събитието се проведе в "Канев Център".
 
  Ето какво сподели пред Акцент.БГ евродепутатът от БСП Петър Витанов, който бе специален гост заедно с председателя на ПЕС Сергей Станишев. В Конференцията участие взе и водачът на листата на БСП за България Крум Зарков, както и кметът Пенчо Милков.
 

   -  В интересно време живеем, както го определят китайците...Какво обещава тази Конференция?

   Това е страхотна инициатива, защото дава възможност да се съберат законодатели от двете страни на реката  и може да служи като инкубатор, като лаборатория за създаване на проекти. Проекти, които могат да оползотворят наличието на тази река. Тук, при нас, Дунава е занемарена и се разглежда като бреме, а не като потенциал с огромни възможности.

 Сега с Плана за възстановяване, ще има много средства по линия на Икономически прогрес и Икономическо възстановяване. Смятам, че това е начинът, по който може да се обсъдят, да се очертаят бъдещи икономически проекти, свързани с оползотворяване на реката, както и с трангранично сътрудничество, които да повишат благосъстоянието от двете страни на реката.

   - Ситуацията, в която се намира Европа, голяма част от света, кога ще се върне към нормалността...

 За ваксинирането ли имате предвид?

- Не, то тук е ясно, повечето българи се имат за безсмъртни... за икономиката става въпрос?

 .... Ние тук не се ваксинираме. Единственото възможно решение е ваксинирането. Честно казано, аз съм привърженик на много по-крайните мерки. Това с въвеждането на "зелен сертификат" трябваше да бъде въведено много, много по-рано.... Най- умните ли сме тук в България? Не мога да разбера, американците, реснаците, по-глупави ли са... французите ли, германците ли... Само ние знаем и сме професори по медицина и знаем за скритите рискове, които другите не подозират.

   За да се върнем към нормалност, трябва да се ваксинираме. По-добро решение няма. И икономиките ще се възстановят тогава.... Въпреки че има повишаване на заболеваемостта, в Западна Европа няма толкова починали, там числата са съвсем различни. Това вече дава възможност за нормален икономически живот.

  Реалното възстановяване би следвало да се случи от една до две години.

- И пак да се върнем на икономиката- какво ще се случва с инфлационните процеси, с растящите цени?

Те са обективирани от различни фактори, почти няма национални. Това, което виждам като негатив и това, което доведе до повишаване на цените, е либерализацията на пазара. Но освен това имаме и обективни европейски процеси, от които са засегнати всички страни.

   Какво е решението?

Решения може да се търсят както на национално, така и на европейско ниво. Ние като евродепутати търсим европейски решения. Те могат да бъдат в една дългосрочна перспектива- общ енергиен пазар. Европа да сключва договори за доставка на природен газ с Русия по начина, по който направихме с ваксините- обща поръчка с целия ЕС.

  Това ще даде възможност за изгодни договори за всяка една страна- членка. Това е единият вариант.

 Друг е вдигане на таваните за въглеродните мисии в момента така, че да падне цената временно, докато се успокоят пазарите.

Трето- това, което ние трябва да правим като българи е бързото изграждане на интерконектора с Гърция. Цената на газа от Азърбейджан се изчислява по различна методология, свързана с цената на петролните продукти в срок от 9 месеца, т.е. към момента тя е значително по-изгодна, отколкото при начина на изчисляване на цената на руския газ. Това би дало допълнителна глътка въздух и понижаване на цената.

  България трябва да търси в един по-дългосрочен план по какъв начин ще стане заместването на въгледобива и ТЕЦ-овете. Затова този грандиозен план на ЕС за икономическа трансформация- средства за следващите 7 години - това са низ от възможности. А ние гледаме на този План като риск за икономиката, а в същото време никой не иска тя да бъде както преди. Ще бъдат създавани зелени работни места, да може да живеем в един по-добър свят, по чист свят.

- Трябва ли политиката малко да отстъпи в случая с тези жизнено важни икономически процеси, включително и въгледобива? Имам предвид да диктуват експертите, не толкова политиците.

В крайна сметка решенията са винаги политически. Но може би политиците трябва да слушат експертите повече.

--------------------------------------------------------------

   Петър Витанов е роден през април 1982 г. в Сливен. Завършва Английската гимназия в София.

  Има две магистратури - по Международни отношения от СУ "Св. Климент Охридски" и по Международни финанси от НБУ.

Работил е в отдел "Връзки с международни организации" в Националния съвет на БСП. Депутат е от ПГ на "БСП за България" от 25 МИР в София.

   Член е комисиите по външна политика и по отбрана, както и на временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет. Витанов е член и на Делегацията в ПАСЕ.

   От 2019 г е евродепутат. Член е на Комисията по транспорт и туризъм, член на Комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните, заместващ член в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред

   Владее английски и руски език.

Тагове : Витанов , ЕП , Русе ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още