Биткойнът е виртуална валута, но със силно физически отпечатък под формата на големи, гладни за енергия „ферми“, които изникват за добив. Размерът на този отпечатък и неговият ефект върху околната среда станаха гореща тема: енергийното потребление на мрежата тази година вероятно ще е впечатляващите 91 терават/часа – приблизително това на цял Пакистан, според изчисления на BloombergNEF.
Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс и изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск неведнъж са критикували индустрията заради нейната пристрастеност към евтината енергия, която често се произвежда от изкопаеми горива. А това със сигурност не е в унисон със съвременните ни схващания за нулеви нетни емисии, пише в материал колумнистът на Bloomberg Лионел Лоран.
Отговорът на криптоминьорите: и те все повече се насочват към възобновяемата енергия и напускат зависими от въглищата страни като Китай – където също така има и забрана за криптотрансакции. Според тях също така ще е услуга за света да насърчат развитието на нови соларни и вятърни електроцентрали, фокусирани около добива на биткойн.
Това е чудесно на теория, но на практика има далеч по-належащи проблеми, с които миньорите трябва да се справят: световна енергийна криза на фона на борещите се държави за ограничен ресурс природен газ за подхранването на постпандемичното възстановяване и запълване на източените резерви преди зимата. Във времена на взаимни обвинения и паника за предстоящия отоплителен сезон кой ще иска в града си ферма за биткойни?
Но проблемът не е само международният ефект на биткойна, но как той ще се почувства на местно ниво. Мрежата за добив на криптовалутата представлява около 0,5% от световното енергийно потребление, което означава, че криптопривържениците могат винаги да посочат и по-големи причини за източването на системата.
Но на местно ниво, във времена на недостиг на енергия и завишено търсене, наличието на голям купувач може да увеличи разходите за всички останали. Според медийни съобщения точно тава става в Киргизстан. Централноазитската страна увеличава цените на електроенергията за криптоминьорите – както и на други сектори като „традиционните“ миньори на злато – за да се компенсира „енергийният интензитет“.
Предполагаемата тежест за общността от идването на миньор в щата Ню Йорк бе наскоро обект на академично проучване със съавтор Матео Бенетон от бизнес училището „Хаас“ към университета в Бъркли. Според него предимствата от повишаването на данъците и откриването на нови работни места бледнеят в сравнение с допълните разходи на електричество, като се начисляват годишно допълнително 165 млн. долара за бизнеса и 79 млн. долара за частните лица. Изследването използва кривите на поскъпналата цена на биткойна и търсенето на електричество, за да се определят допълнителните разходи. Увеличавайки мащаба за целите САЩ, сумата достига 1 млрд. долара.
Тексас е един от американските щати, които шумно приветстваха ползите от привличането на фирми за добив на криптовалути, а те на свой ред се възползваха от предимството на евтиното електричество в региона. Но вече видяхме последиците от миналогодишната ледена зима върху крехката електропреносна мрежа, които увеличиха драстично цените и предизвикаха спирания на тока. Това накара много ферми да спрат работа. засега не е ясно дали щатът е готов да приюти нова вълна миньори, идващи от Китай – или дали тенденцията за криптоферми на възобновяема енергия, които продават неизползвания ток към мрежата, ще се окаже устойчива.
Никой не намеква, че биткойнът е причина за сегашната световна енергийна криза – все едно хедж фондовете, търгуващи суровини, да са виновни за недостига на природен газ.
Но при положение, че в момента един биткойн струва повече от 50 хил. долара, а в някои случаи миньорите съобщават за маржове от над 67% и 7,5 млн. долара тримесечна печалба, то налице не е голям шанс за забавяне на добива, макар и да съществува риска от излагане на по-високи цени на енергията.
На много места по света проблемите са налице. Европейски индустриални гиганти затварят фабрики или намаляват производството си, британски енергийни доставчици фалират, а американците са предупредени за задаващ се ценови шок за отопление. Ще бъде студена зима и за миньорите на криптовалути.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай