"БакшишA уронва престижа на човека" - такива табели навремето висяха масово в т.нар. заведения за обществено хранене. Джони Пенков си е запазил една и я е закачил в своя хол. "Аз май че не съм взимал бакшиш през живота си", казва той, докато носи чая от южни плодове. А би могъл. Защото домът не е просто някакъв си апартамент в София, а "Грандхотел Интерпровинциал". Така го е кръстил Джони, но той си работи още от времето на баща му - художника Иван Попов, чиито картини красят хола наред с табелата, плакат на съветския филм "Как се каляваше стоманата", и четири оригинални карикатури от Илия Бешков. Хотелът има и книга за гости, тя се води точно от 60 години (самият Джони е на 65) - който иска да похвали домакините или пък да се оплаче. Някой може и да се е оплакал, но той със сигурност не го е написал на български, а на грузински или китайски. Без майтап - в книгата има надписи и на тези езици, наред с английски, немски, френски Хора от какви ли не националности са гостували там. И "хотелиерите" Пенкови не само не са взимали бакшиши от тях, но и нито лев. В "Интерпровинциал" не се плаща и това е може би единственият такъв хотел в света. Поне Джони не е виждал друг, а той е обиколил бая свят. Срещал се е с личности като актьора Ив Монтан и скулптора Хенри Мур, има го на снимка с Индира Ганди.
"Запознавал съм се с тях, верно, но това не е моя заслуга, налагаше го работата ми", обяснява Джони. А работата на ст.н.с. к.т.н. инж.Георги Пенков (титлите и званията са си съвсем истински) е звукът. Той е сред най-големите майстори у нас в тази област. Озвучил е стотици документални филми. Това едно на ръка. Другото е, че с колоритното си поведение зад микрофона, пред камерата и въобще в живота Джони отдавна стана част от родната артистична митология.
Дебютирали сте на сцената на Народния театър едва 4-годишен в "Д-р" на Нушич, където сте играли с големи артисти като Зорка Йорданова и Петко Атанасов...
- Уредих се по роднинска линия. Баща ми беше художник в Народния театър, а и леля ми Мара Пенкова играеше там. Трябваше им детенце за "Доктора" и ме взеха мен. То никаква особена работа не вършех - трябваше по някое време да се разплача само и ми даваха бонбон, ако съм плакал добре.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай