Неделя, 24 Ноември 2024

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев: В Русе БТА се роди втори път

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев: В Русе БТА се роди втори път
Публикация   03 Окт, 2021   /     akcent.bg   /     613

   Символен ден е БТА да се роди в Русе втори път - в деня на Св. Дионисий Ареопагит, което име значи роден втори път. Точно на деня си отваряме този пресклуб. Това заяви генералният директор на БТА Кирил Вълчев по време на откриването на новия дом на агенцията в крайдунавския град.
 

   Пресклубът на БТА бе осветен от Русенския митрополит Наум и свещеници. Сред официалните гости бяха кметът на Русе Пенчо Милков, заместник-областният управител Синан Хебибов, председателят на Общинския съвет в града Иво Пазарджиев, оперната прима Красимира Стоянова, представители на институции и журналисти.
 

   "Този празник е в деня на концерта, с който ще бъде закрито 60-ото издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни". Замислете се в колко объркано време се намираме. Ние сме на "Мартенски музикални дни" през септември и октомври, а част от тази обърканост е, че БТА открива пресклуб 60 години по-късно, откакто е трябвало да го открие - да го открие в най-големия дунавски град, в петия по големина град в България, в град, който има огромно значение от римско време. Град, който съчетава в себе си родолюбивия дух - стигат имената на възрожденския род Обретенови и Ангел Кънчев, с най-модерното, най-космополитното в българското общество - Елиас Канети, който пише, че се колебаел дали има смисъл да казва, че Русе е в България, защото като дете помнел как на ден чувал тук да се говори поне на осем-девет езика", заяви генералният директор на БТА.
 

   По думите му Русе е град, който винаги е бил водещ в ключови моменти.
 

   Вълчев подари на кмета на Русе и на директора на международния фестивал "Мартенски музикални дни" Ива Чавдарова два тома със съобщенията в БТА от 60-те издания на "Мартенски музикални дни".
 

   Той прочете и първата информация в агенцията за началото на фестивала през 1961 г., когато се е наричал "Музикални дни на Българо-германската дружба".
 

   Генералният директор каза, че има идея да бъде издаден специален брой на списание "ЛИК" на БТА, който да е посветен на досегашните 60 издания на "Мартенски музикални дни".
 

   По думите му основна цел на БТА е и да следи какво казва духовният и интелектуален елит на България. Според него голямата идея на агенцията е от една страна да превежда настоящето към бъдещото, а от друга - да съхранява паметта.
 

  Русенският митрополит Наум заяви, че тази безпристрастност, която проявяват русенските журналисти, трябва да бъде отличителна черта за всеки един от нас.
 

   "Нека да им помага в тяхната работа Бог, да ги подкрепя, да им дава вдъхновение", каза Негово Високопреосвещенство и допълни, че между Църквата и БТА има много добри контакти.
Кметът на Русе Пенчо Милков, заяви, че мястото на пресклуба носи своя дух и ще предаде енергия и смисъл на работата.
"Тук да намери място вярното слово, свободното слово, да се събират журналисти, да идват граждани. Надявам се това място, това пространство, с тази хубава енергия да носи верните новини за нашия град и винаги да е отправна точка", каза Милков.
 

   Заместник-областният управител на Русе Синан Хебибов заяви, че се радва, че Русе се присъединява към семейството на БТА, като този пресклуб ще се впише подобаващо в облика на града.
"Вярвам, че тук ще бъдат изказани множество градивни идеи за по-доброто бъдеще не само на града, но и на региона, а защо не и национално значими виждания. Сигурен съм, че тук гражданското общество ще получи достойно място за дискусии по най-актуалните и значими теми от ежедневието", заяви Хебибов.
 

   В началото на събитието възпитаници на Националното училище по изкуствата Вероника Илиева /пиано/, Мариян Петков /цигулка/ и Преслав Ламбев /цигулка/ подариха своите музикални поздрави.
Националният пресклуб отваря врати в Русе, след като генералният директор на БТА Кирил Вълчев и кметът Пенчо Милков подписаха договор, с който общината, след единодушното решение на Общинския съвет, отдаде безвъзмездно за срок от 10 години помещение.
 

   То е в емблематичната сграда на някогашното акционерно спестително дружество "Гирдап", което е и първата частна банка в България, основана през 1881 година. Намира се в центъра на града, на ул. "Райко Даскалов" 2 - до Съдебната палата. Любимо място е за среща на русенци, наричано "Часовникът".
 

   БТА присъства в Русе от средата на миналия век. Иван Коджахристов, Христо Кушев и Радослав Атанасов са били едни от първите сътрудници на агенцията в града след 1952 година. Те са предавали новини и от регионите на Разград и Силистра.
 

   След това представител на БТА в Русе остава само Радослав Атанасов. Той е и най-дългогодишният щатен кореспондент на агенцията в града. Отразявал е събития от региона в продължение на 30 години - от 1957 г. до 1987 година.
 

   Мястото му заема Пламен Атанасов, който му е и син. Той работи в БТА от 1987 г. до края на 1993 година. Преди това е бил във вестник "Дунавска правда". Пламен Атанасов напуска агенцията и се превръща в един от създателите на вестник "Русенски Стандарт".
 

   В продължение на 17 години новини от Русе за БТА предава Стоян Русев, който се пенсионира през 2011 година. Преди това е бил сътрудник на различни вестници, сред които "Земеделско знаме", "Подкрепа", "Ново слово" и "Демокрация".
 

   Сред нещатните фоторепортери на БТА през годините е бил Красимир Стоянов - между 1999 г. и 2005 година. След това работи за местния вестник "Утро".
 

  Кореспондент на БТА в Русе от 2011 г. е Мартин Пенев, а фоторепортер от 2005 г. е Бисер Тодоров.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha