С мъглите на есента меланхолията се прокрадва в деня ни, но есента е променлива и разнолика като жена - дъждовете ѝ се сменят с нежно слънце, което гали топлите цветове на листата. Златистите, червени и оранжеви багри на гората събуждат тиха радост в душата ни; в тях се срещат усещането за безвремие с преходността.
Но не сте ли се питали как и защо листата променят цвета си? Ето как става.
Дърветата живеят чрез процеса фотосинтеза, за който имат нужда от слънце, вода и въглероден диоксид. За да могат да го осъществяват, и те, и растенията като цяло, използват специален пигмент - хлорофил, на който именно се дължи обичайният зелен цвят на листата.
В листата, разбира се, има и други цветове - жълт(ксантофилът) и оранжев(каротен). Но хлорофилът е толкова много, че зеленият му цвят скрива за очите ни останалите.
През лятото дърветата натрупват хранителни вещества за зимата. Когато денят стане къс, а нощите дълги,слънчевата светлина става недостатъчна за фотосинтезата - намалява и количеството на хлорофила. Това разкрива присъствието на ксантофила и каротена, а листата се оказват жълти или оранжеви.
Дърветата имат още една боичка в своята палитра - антоцианинът, който придава червен цвят. За разлика от жълтия и оранжевия пигмент, антоцианините не се намират в листата през цялото време, а се произвеждат от тях едва когато количеството на хлорофила намалее значително. Те имат защитна функция за листата, като позволяват на дървото да изтегли хранителните вещества от листата, преди те да паднат.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай