Русе има проблем. За този проблем знае цяла България. Знае го отдавна. Това заяви днес на нарочна пресконференция кметът на Русе Пенчо Милков. И този път той деликатно изрази несъгласието си, че Община Русе нищо не прави за решаване на въпроса със самърсяване на въздуха.
Вчера сутринта и предната вечер в града ни отново плъзна познатата остра миризма откъм индустриалната зона, предните месеци пак, и така години…
Казваме “Стига”. Днес отново ще има протест на площада от 18.30 часа, за да е ясно, че няма да търпим посегателството над нашия въздух!
Преди две години с екипа ми заварихме абсолютен страх и незнание от кого идва проблемът. Имаше едва 2 станции за замерване, една от които неработеща. А към днешния момент Община Русе:
осигури нови станции, с което действащите са вече 7 - две по програма „Лайф“, разположени в дворовете на две русенски училища, една в ОУ „Петър Берон“ за органични замърсители, която сега дооборудваме, една мобилна на екоминистерството, която да стои по-дълго в Русе, отколкото в другите градове, а след наше настояване „Астра Биоплант“ постави и още 1 станция;
спряхме заедно с гражданите инвеститорския интерес за леярна в Русе, въпреки че ни уверяваха в липсата на опасност;
подадох сигнал до прокуратурата за конкретните физически лица извършители и техните поръчители;
в борбата с фините прахови частици, от които Русе също страда, мием улиците редовно - с препарат, общински машини и вода от общинските кладенци, за да е евтино и ефективно;
направихме 24-часово наблюдение над „Линамар“, което всеки от вас може да вижда на сайта на Община Русе;
въпроса за въздуха поставих пред трима министри, обсъди го и комисията по околна среда в Народното събрание;
в лична среща поисках от министър-председателя Стефан Янев и Министерството на околната среда по-строги стойности на нормите за органични замърсители в Русе и учестено мерене;
направихме Програма за въздуха, с която да приложим работещи мерки, включително предложени от гражданите. На общественото обсъждане дойдоха само 7 русенци.
под наш натиск започна изграждането на сероочистваща инсталация в ТЕЦ Русе и дружеството закупи много скъпи когенератори за преминаване на газ;
въведохме еко компонента в данък МПС, въпреки непопулярността на тази мярка;
създадохме Комисията за въздуха в Общинския съвет, за да участват гражданите активно и всеки да получи подробна информация от еко-експерти и университетски преподаватели. На нея, за съжаление, също присъстват малко русенци;
в резултат от дейността на Комисията директорът на общинската дирекция по екология подготвя и Екологичен кадастър, който да ни дава информация за всяко предприятие в района - какви вещества произвежда и какво излиза от комините му.
Ето какво правим в днешния ден: изпращаме писма до директорите на РИОСВ, Инспекцията по труда и РЗИ за съвместни проверки, защото този мирис разболява работниците, а в същото време частни фирми влизат в цеховете и пишат в докладите си, че условията за труд там са нормални... Освен това от здравната инспекция изискахме данни за респираторните заболявания от 2000 г. насам, както и анализ за причините им.
Това, което изредих, е част от моята борба, която водя непрекъснато и заявих още в предизборната си платформа. Няма да се откажа - проблемът с обгазяванията на Русе трябва да бъде разрешен.
Заявяваме на държавата, че сме непримирими.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай