Лихвите продължават посоката си надолу. Така най-просто могат да се обобщят данните от лихвената статистика към края на март 2012 г. Според информацията, публикувана от БНБ, през последния месец цената на почти всички новоотпуснати заеми е намаляла. Аналогична е и ситуацията при привличаните от банките нови депозити, където също се наблюдава спад на предлаганата доходност.
Движенията през март затвърждават наблюдаваното през февруари понижение. Данните на централната банка показват, че в сравнение с пика на кризата лихвите вече са забележимо по-ниски. През последните месеци на 2011 г. на пазара отново се наблюдаваха съществени колебания на месечна база. Публикуваните данни към края на март обаче показват малко по-отчетливо оформяне на низходяща тенденция. Влияние върху динамиката на лихвите оказват и опитите на финансовите институции да съживят кредитния пазар след слабото начало на годината. По данни на "Моите пари" през март общо седем банки са направили корекции в офертите си за финансиране, като в повечето случаи промяната е била именно в посока понижаване на лихвите. Наблюденията на компанията потвърдиха и очакванията на представители на банковия сектор за известно оживление на пазара в края на тримесечието. Прогнозата на централната банка е равнищата на лихвите да се задържат относително стабилни в следващите месеци. Фактори за това са несигурността и нестабилността на международните финансови пазари, както и възможното увеличаване на рисковата премия на България.
Колко е поевтиняването
За последния месец пониженията в цената на кредитите варират от 0.03 до 3.09 процентни пункта в отделните категории в зависимост от валутата, размера и срочността на заема. Най-голям е спадът в лихвите по фирмените кредити с размер над 1 млн. евро – при тях финансирането в левове е поевтиняло от 9.96% до 6.87% ефективна годишна лихва. При финансирането за домакинствата пониженията са с по под 1 процентен пункт както при потребителските, така и при жилищните кредити. В ипотечния сегмент все по-отчетливо става изравняването на цената на новото финансиране в левове и в евро (виж графиката).
Депозитите – също надолу
Предлаганите от банките лихви по депозитите също запазват посоката си от последните месеци. Понижаването на доходността по вложенията беше очаквано, след надпреварата за вдигане на лихви, започнала в края на 2008 г. и задържала се и през 2009 г. Депозитната война тогава доведе и до вдигането на цената на кредитите. От края на 2009 г. обаче ситуацията започна да се нормализира, като лихвите по спестяванията започнаха бавно да се понижават, за да стигнат до настоящите си равнища, които са съизмерими с тези отпреди кризата.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай