Банковото кредитиране постепенно ще се активизира през тази година паралелно с повишено търсене на заеми от бизнеса. Последното обаче ще зависи от представянето на икономиката. Това показват прогнозите на банкери пред "Дневник", като всички те останаха предпазливи в очакванията си.
По отношение на необслужваните кредити прогнозите са за постепенно стабилизиране и забавяне на ръста им, но както и през 2010 г. управлението на портфейлите от просрочия ще остане предизвикателство за банките и те ще продължат да влагат големи усилия в това направление.
Движението на лихвите се оказва най-трудно за прогнозиране заради зависимостта им от външната среда и условията на международните пазари. Очакванията са те да запазят устойчиви нива.
Според главния изпълнителен директор на ОББ Стилиян Вътев може да се очаква
леко оживление
на икономиката и вътрешното потребление през 2011 г., както и малко по-активно кредитиране. Прогнозите са за умерен растеж от около 3-4% годишен ръст. Надявам се 2010 да се окаже най-лошата година от кризата и през 2011 г. да се върнем към умерени темпове на растеж в икономиката като цяло и към нормализиране на банковата активност, допълни той.
И по думите на Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБанк, има предпоставки кредитната активност да бъде по-висока – това са индикациите от самите банки за активизиране на апетита и желанието за кредитиране.
Според него тенденцията на възстановяване на ипотечното кредитиране ще продължи. Продължаващо нарастване на ипотечното кредитиране през тази година очаква и Петър Славов. Това според него до известна степен се дължи и на нова генерация потребители, която узрява за този вид кредитиране.
През последните месеци на миналата година се забеляза раздвижване в предлагането на жилищни заеми, като се появиха оферти с фиксирани лихви за първите една до пет години от срока на заема и нива около 6-7%.
Оптимистично изглежда ситуацията и при големите корпоративни клиенти. За малкия и средния бизнес обаче възстановяването ще бъде по-трудно, каза още Андронов. Този сегмент е и един от най-пострадалите от кризата. "Общата икономическа ситуация и увеличаването на междуфирмената задлъжнялост доведе много от тях до невъзможност да се разплащат и повлия сериозно на дейността им", обясни Петър Славов, председател на УС и изпълнителен директор на Прокредит банк (специализирана в кредитирането на малък и среден бизнес).
Очакванията му са тази година също да бъде трудна въпреки появилите се през втората половина на 2010 г. индикатори за съживяване на икономиката. Въпреки раздвижването в някои сфери на икономиката, повишаването на износа и появата на някакъв позитивизъм в бизнеса като цяло ще мине много време, докато обстановката се нормализира и постигнем очаквания стабилен икономически растеж, посочи още той.
Независимо че през миналата година имаше подобряване на състоянието в селското стопанство, шивашката и хранително-вкусовата промишленост, все още има сектори на икономиката като строителството и свързаната с него мебелна индустрия например, при които не очаквам да настъпи подобрение, заяви още Славов. По-думите му 2011 г. ще е по-оптимистична, но и също толкова трудна за банковия сектор.
И според Петър Андронов тази година няма да бъде по-лека от изминалата, но се надява да бъде повратна и след втората половина на годината да се усети реално възстановяване на икономиката. На този етап макроданните не кореспондират с това, което банкерите виждат от общуването си с клиентите.
Тоест именно макроданните все още не са се трансформирали в микроикономически ефекти. Според тях все още възприятията на микрониво – бизнеса и домакинствата, са дълбоко кризисни. Прогнозата на БНБ в последното издание на тримесечния й бюлетин "Икономически преглед" е за минимално повишение на кредитирането през първото тримесечие на 2011 г.
Прогнозите за необслужваните кредити
са за стабилизиране и подобряване на нивото им в следващите шест - девет месеца. На този етап все още има потенциал за влошаване, който обаче се очаква да бъде изчерпан до едно-две тримесечия. В ипотечното кредитиране дори вече е на изчерпване, посочват банкери. Все пак банките и през тази година ще продължат да влагат големи усилия в управлението на необслужваните заеми.
"Въпреки позитивните ни очаквания за новата година проблемите, породени от ниската икономическа активност, ще останат актуални. Очаквам не по-рано от втората половина на 2011 г. делът на необслужваните кредити значително да забави своя ръст, а впоследствие и да обърне тенденцията си на нарастване", заяви Петър Славов.
Без съществена промяна през първото тримесечие на тази година се очаква да останат
лихвите по срочните депозити, но е възможно и минимално да се понижат, посочват от централната банка в "Икономически преглед". Основания за прогнозата дават високата ликвидност на банковата система и очакваната относително слаба кредитна активност на банките, пише още там. Стабилизирането на лихвите по депозитите вероятно ще ограничава понижението на лихвените проценти по кредитите, посочват от централната банка. БНБ допълва и че се запазва значителната несигурност по отношение на динамиката на лихвите в краткосрочен хоризонт.
Според Петър Славов със сигурност не се очакват резки промени в нивата на лихвите в близките няколко месеца. Като цяло към момента няма условия за трайно понижаване на лихвите по кредитите, тъй като кредитният риск все още е сравнително висок, допълни той.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай