Спектакъл „Извън рамките“ ще покажат Малките, Големите и Артистите на 17 юни, четвъртък, от 18:00 ч. в салона на Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Русе.Мултимедийният пърформанс се създава по проект „Извън рамките. Креативност в общността. Взаимодействие чрез изкуство и диалог“ на сдружение „Европейски пространства 21“, подкрепен от Национален фонд „Култура“, програма „Социално ангажирани изкуства“ 2020.
Партнират Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“, Сдружение „Еквилибриум“ и Комплекс за социални услуги за деца и семейства КСУДС.
В цялостната реализация по измислянето на историите, претворяването им на сцена, образите, сценографията, видеоепизодите и анимацията участват 20 деца и подрастващи от различни социални групи. Малките са от маргинализирани общности или с трудни семейни истории. Големите завършват училището по изкуствата или учат в Английската гимназия на Русе.
„В продължение на няколко месеца работихме заедно. Дискутирахме важни и вълнуващи въпроси като Страх и Общуване, Страх от Общуване, Приятелство, Другите и Толерантността. Нарисувахме ги, после ги оживихме в анимация и ги поставихме на сцена. Използваме методите на играта и на примера на блестящата общност, за да докоснем сърцата на децата и младежите и да насърчим погледите им към изкуството“. Това обясни Цвета Ненова, председател на сдружение „Европейски пространства 21“.
„Сценарият включва историите на децата и младежите, сресахме думите заедно, заедно оформихме посланията. Всяко дете може да влезе в света на изкуството, важното е кой и как му отваря вратата“, каза Илия Деведжиев, сценарист и ръководител на творческите ателиета.
„Като основна част от сценографията използваме образите, нарисувани от Малките, или историите на Големите. Оживихме ги чрез техниката на снимана анимация, която често използвам в мои собствени творби“, разказа визуалната артистка и сценограф в проекта Еслица Попова.
„За децата от Комплекса, които имат драматични лични съдби и често ниска самооценка, да работят с професионалните артисти беше много важно. Сигурни сме, че поне нещо в тяхната душа се променя, и гледат с други очи на изкуството“, сподели Светла Межри, директор на КСУДС.
„Още преди да започне проекта направихме анкета сред децата и родителите и те искрено искаха да се включат в дейностите. Всяко дете има нужда от подкрепа и внимание, за да се отключи към света, мисля, че „Извън рамките“ го направи“, е мнението на Стефка Петева, координаторът от КСУДС.
„Надявам се, че въпреки трудностите и предизвикателствата, успяваме да създадем вълшебства, които да покажем в пърформанса. Не резултатът е важен, а Пътя, който заедно изминаваме – професионалните артисти и децата“, обясни режисьорът Димитър Липовански.
Спектакълът ще бъде заснет и разпространен онлайн в партньорски мрежи и канали. Видеонаръчник ще опише добрите практики от процеса и ще бъде споделен с други професионални артисти, които работят с проблемни социални групи в ангажирани изкуства в България.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай