С празник в село Иваново днес стартираха тридневната българо - турска фолклорна програма, организирана от Клуб „Отворено общество” – Русе по проект „Фолклорът като средство за диалог”.
На събитието присъстваха игости от и на Министерството на планирането и Министерството на културата на Турция, университетски преподаватели и студенти от Близкоизточен технически университет – Анкара, представители на Русенския университет „Ангел Кънчев”, Регионален исторически музей – Русе, Института за етнография и фолклористика към БАН, НПО и читалища от Русе и региона, фолклорни състави от България и Турция бяха посрещнати с обичая „Джамал”, изпълнен от фолклорна група от с. Кошов
След това гостите бяха поканени на концерт в залата на читалището от кмета на община Иваново, Георги Миланов и посрещнати по стара българска традиция с пита и сол.
В първата част на концерта се изявиха фолклорна група към читалището в с. Щръклево, след което на сцената излязоха представителите на домакините от читалището в с. Иваново – фолклорна група „Лазарки” . Гостите бяха изключително впечатлени от обичая „Буенец”, който пресъздаде група за автентичен фолклор от с. Тръстеник.
Бурни аплодисменти от препълнената зала на читалището избухнаха след изпълнението на гостите от Анкара- фолклорен клуб към Близкоизточния технически университет.
След концерта гостите бяха нагостени с традиционни български ястия, приготвени от майсторки – кулинарки от с. Иваново.
Утре програмата продължава с международна етнографска конференция в хотел Рига с начален час 10ч.
Проектът се реализира от Асоциацията на бившите възпитаници на Близкоизточен технически университет – Анкара в партньорство с Клуб „Отворено общество” - Русе с финансовата подкрепа на Европейския съюз и цели да насърчи сътрудничеството между български и турски НПО в областта на фолклора.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай