Неделя, 22 Декември 2024

Данъчната кампания за деклариране на доходите вече е в ход

Публикация   03 Ян, 2011   /     НАП- офис Русе   /     701


 

Кампанията по деклариране доходите на физическите лица за миналата година стартира от днес. Тази година се запазват всички възможности за данъчни облекчения, валидни и през миналогодишната кампания.

Декларации се подават до 30 април независимо дали се дължат суми на хазната, или са внесени авансово. Десет на сто данък дължат всички, които са получили доходи от трудови правоотношения (различни от трудов договор); друга стопанска дейност; наем, прехвърляне на имущество и доходи от други източници. 

Доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се облагат отделно, с данък върху годишната данъчна основа, при данъчна ставка 15 на сто. Хората, които подадат годишните си декларации до 10 февруари и платят дължимото до тази дата, имат право на 5% отстъпка. Тя важи до края на данъчната кампания, ако декларацията и плащането се извърши по електронен път. 

През тази година младите семейства, които ползват данъчни облекчения заради ипотека, ще подават по-малко документи. Част от сумите, плащани по лихвите на жилищните заеми, които трябва да отговарят на определени изисквания: жилището да е купено след сключване на брака, да е единствено, поне единият от двамата съпрузи да е под 35 години към датата на теглене на кредита и др.

Четири са основните промени в плащането на 10-процентовия данък. .Първата е, че вече ще се облагат и услугите към офшорни зони, като целта е да се пресече изтичането на пари.
Втората промяна е свързана са авансовото плащане на данък от наем, ако те са от юридически или самоосигуряващи се лица. Платецът ще прави удържането на данъка и задължението му ще бъде да го внесе до 10-о число на следващия месец в съответната сметка на републиканския бюджет. Ако договорните отношения за наем са между две физически лица, се запазва старият режим на облагане.
Тази година се  въвежда служебна бележка, която ще се издава от платците на доходи на т. нар. други доходи, които са по-нерегулярно изплащани, не се изплащат от възложители или работодатели, не се облагат авансово през годината. Често тези доходи са в натура – награда от конкурс например.

Последната промяна предвижда глоба, ако не се издаде документ за получени доходи. Тя засяга единствено лицата, които не са длъжни да издават касови бележки или друг вид документ, за получени от тях доходи. От 2011 земеделците също вече дължат данъци.
Тази година  има диференциран минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се и той е вързан с получените им доходи. При деклариран доход до 5400 лева минималният осигурителен доход през 2011 г. е 420 лева. В диапазона 5401 лева до 6500 лева минималният осигурителен доход е 450 лева, от 6501 лв. до 7500 лева е 500 лева, а над 7500 лева минималният осигурителен доход е 550 лева.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha