Тази зима се оказа мека и дори през януари имаше доста дни, и то поредни, в които времето навън беше като през първа пролет. Това кара човек да се замисли за момента, в който ще се наложи да смени зимните си гуми с летни. За намирането на този важен момент за всеки автомобилист важи един общ и фундаментален принцип: поставянето на летните гуми се извършва, когато средната денонощна температура прескочи границата от +7°C.
Разбира се, няма как да се даде точна времева рамка за това кога ще се наложи да посетите гумаджийница за целта, защото всяка година по различно време настъпва мигът, в който е желателно да смените гумите на автомобила си. Температурите в края на зимата и началото на пролетта са доста променливи и няма гаранция кога ще стане по-топло за постоянно – в някоя година се случва през март, в друга пък през април.
Именно затова не е препоръчително да избързвате със смяната на зимни с летни гуми при първите поредни дни със средна температура над границата от +7°C. Често пъти в края на зимата и началото на пролетта рано сутрин, когато много хора отиват на работа, температурите падат около или дори под нулата и карането с летни гуми увеличава риска от инцидент. По тази причина е по-добре да се поизчака до стабилизиране на времето с поне една седмица постоянство, преди да посетите гумаджийница за смяната.
Имайте предвид, че заради състава на каучуковата смес летните гуми се втвърдяват бързо и губят голяма част от своите качества при температури под +7°C, докато зимните над тази граница започват да се нагряват прекомерно и това предизвиква тяхното бързо износване, а и са по-малко ефикасни при спиране както на суха, така и на мокра пътна настилка. Също така зимната гума намалява сцепление и ефективност при +7°C заради наличието на повече и по-дълбоки в сравнение с лятната канали, т.нар. ламели. Ето защо е изключително важно за безопасността ви да уцелите момента за смяна на зимните с летни гуми.
Преди да решите да посетите гумаджийница, обърнете внимание на няколко детайла. Първо проверете дълбочината на протектора (трябва да е над 1,6 мм според българското законодателство, но е препоръчително да не пада под 2 мм), после на баланса на гумите в случай на съхранение в гараж (лошото балансиране води до т.нар. „дърпане встрани” и неравномерно износване, съответно до съкращаване на сроковете за покупка на нови летни гуми) и накрая на налягането на въздуха в гумите (ако е по-малко от препоръчаното от производителя, допринася за влошаване на традиционните характеристики на гумата, спирачния път, реакцията при завой, увеличаване на съпротивлението при търкаляне и съответно до разхода на гориво).
За финал, отдавна известна истина е, че най-добрият продукт е новият. Затова при все по-достъпните цени на летни гуми е препоръчително да вложите пари в своята безопасност. С богатия избор в интернет вече е лесно да откриете най-евтините гуми, но и същевременно с добро качество.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай