Събота, 23 Ноември 2024

Изборите: Идва ли краят на монопола?

Изборите: Идва ли краят на монопола?
Публикация   02 Апр, 2021   /     akcent.bg   /     680

Следващото правителство ще контролира над 50 млрд. лв. европари и сегашната власт иска да запази пълния контрол върху тях

  • Следващата власт ще разпределя рекордно количество пари - управляващите ще се борят за нея на всяка цена, но ГЕРБ и ДПС няма да имат мнозинство.
  • Опозицията трудно ще излъчи правителство, но наличието на опозиция сменя правилата на играта.
  • Колкото повече хора гласуват в неделя, толкова по-малка ще е тежестта на купения и контролирания вот.

   Какъвто и да е точно резултатът от изборите в неделя, България е изправена пред политическа промяна и това е много добра новина. В следващия парламент ще влязат партии, които поне засега изглеждат извън директното влияние на конгломерата между ГЕРБ и ДПС. Тази организирана политическа група управлява (в различни модификации) от 2009 г. насам, а ако броим и правителствата, в които партията на Ахмед Доган е имала решаваща роля - от 2001 г.

   През тези 20 години в България се наложи модел на управление, фокусиран изцяло върху контрола на публичните активи - бюджетни средства и еврофондове. Всички институции, които управляват пари - министерства и агенции, както и тези, които ги контролират - КЗК, съд, прокуратура и сериозна част от медиите, са под директния контрол на интересите около властта.

   Един от ефектите от всичко това е, че 14 години след влизането на България в Европейския съюз тя не просто е най-бедната държава в него, а продължава да бъде толкова изостанала, колкото беше и преди десетилетие и половина. През 2009 г. доходите на глава от населението в България са на 44% от средното в ЕС, като за това време сме се придвижили само до 53% от средното. В същия период доходите на глава от населението в Румъния (с която тръгваме от горе-долу еднакви позиции) вече са на 70% от средното в ЕС. България през тези години усвои огромни суми от еврофондовете с основната задача да навакса изоставането си. Нищо подобно не се случи.

   За сметка на това съсредоточаването на сериозна част от публичните средства в много малка група хора доведе до постепенното превземане на всички институции по пътя им. Това промени коренно ситуацията в държавата в две посоки:

   -   Създаде се практическа безнаказаност на кражбите. Единственото по-мащабно дело за корупция през последните години е срещу кметa на един столичен район, най-вече заради факта, че не е от ГЕРБ/ДПС.

   -   Част от милиардите, минали през пръстите на управляващите през последните години, бяха инвестирани в налагането на тотален политически контрол. Политическите опоненти биват купувани, а ако не се продават - смачквани от контролираните медии и прокуратура или пък блокирани с вътрешнопартийни схватки от агенти на властта.

   В последното Народно събрание се виждаше много ясно как изглежда политическият монопол. ГЕРБ беше в официална коалиция с т.нар. патриоти - трите партии от националистическия сегмент. В ключови моменти обаче те разчитаха на гласовете от ДПС. Подкрепа за властта заявяваше без никакви скрупули и Веселин Марешки, който е с отнет по искане на прокуратурата имунитет заради досъдебни производства и дела, които текат срещу него. Отделно политикът и бизнесмен получи стимули и награди за сътрудничеството си с властта, свързани с фирмите му.

   БСП беше единствената партия, която можеше да бъде истински опозиционна в последния парламент. Нейните зъби обаче бяха извадени от вътрешнопартийни скандали. Основна роля в тях имаше второто ниво - полковниците в партията, които участваха активно в управлението на БСП и ДПС зад кабинета "Орешарски" и вече бяха пробити от същите интереси. Мотивацията на политици като Георги Гергов и Кирил Добрев могат да бъдат директно проследени до пари, които получават през държавата от ГЕРБ. Вътрешнопартийните спорове, които те организираха, на практика доведоха до разцеплението на парламентарната група на БСП и затвърждаването на политическия монопол около ГЕРБ и ДПС.

Автор : Капитал

   Резултатът от всичко това беше, че без политическа конкуренция в институциите, без контрол от съдебната власт и с подчинени в по-голямата си част медии властта се оказа оставена изцяло на себе си. През последните четири години превземането и употребата на различни институции мина всякакви предишни граници. Прокуратурата беше използвана за директна политическа атака срещу единствената институция, останала извън монопола - президентството. КЗК беше използвана, за да се превземе най-голямата българска медийна група около "Нова телевизия". И това далеч не беше всичко.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още